Fínsko sa stalo členom NATO, no jej súčasťou chce byť viacero krajín. Čo je Severoatlantická aliancia?
24. februára ubehol presne rok, odkedy Rusko napadlo Ukrajinu. Počas viac ako 12 mesiacov sa situácia vyvíjala rôzne a v poslednom období sa náš východný sused na čele s Volodymyrom Zelenským čoraz intenzívnejšie obracia na jednotlivé krajiny s prosbou o pomoc. Výber štátov, ktoré Zelenskyj žiada o zbrane a ktoré poskytujú Ukrajine materiálnu i finančnú podporu nie je náhodný. Sú totiž súčasťou obrannej vojenskej aliancie NATO, ktorej novým členom sa stalo Fínsko.
Prečo NATO neposiela vojakov na Ukrajinu?
Krajiny NATO neposielajú na Ukrajinu vojakov zo strachu z vyvolania priameho konfliktu s Ruskom. Z rovnakého dôvodu tiež odmietli prevádzkovať bezletovú zónu nad Ukrajinou. Od ruskej invázie však krajiny NATO rozmiestnili 40 000 vojakov vo východnej Európe – na území členov aliancie ako Litva a Poľsko. V Európe majú v pohotovosti aj ďalších 300 000 vojakov.
Nový člen
Fínsko má 1340 km dlhú pozemnú hranicu s Ruskom. Sedem desaťročí si aj so Švédskom krajina myslela, že je bezpečnejšie byť neutrálnymi krajinami, ako vstúpiť do NATO. Po ruskej invázii na Ukrajinu však požiadali o čo najrýchlejší vstup do aliancie. Zatiaľ čo Švédsko na vstup stále čaká, Fínsko sa 4. apríla oficiálne stalo členom Severoatlantickej aliancie. Prístupový proces netrval ani rok a zelenú dostalo definitívne po súhlase tureckého parlamentu.
NATO a Slovensko
Slovensko deklarovalo záujem stať sa členom Severoatlantickej aliancie už pri vzniku samostatnej Slovenskej republiky 1. januára 1993. Snaha o vstup do NATO sa stala prioritou všetkých slovenských vlád od roku 1994. Na to, aby sa Slovensko mohlo uchádzať o členstvo v NATO však bolo potrebné vypracovať národný akčný plán. Prvý slovenský ašpirantský akčný plán sa volal NP PRENAME a bol odsúhlasený na jeseň v roku 1999.
V decembri 2002 sa uskutočnili dva formálne rozhovory o slovenskom členstve v NATO. SR potvrdila svoju pripravenosť odsúhlasiť politické, vojenské, bezpečnostné a legislatívne zladenie sa s alianciou. Následne, 26. marca 2003, podpísali členské krajiny NATO protokol o pristúpení SR k Severoatlantickej zmluve. Parlamenty členských krajín NATO uzatvorili ratifikáciu prístupových protokolov v marci 2004. Slovensko sa stalo členom NATO 29. marca 2004.
Členské štáty
Od 4. apríla 2023 tvorí NATO 31 krajín: Albánsko, Belgicko, Bulharsko, Chorvátsko, Česká republika, Čierna Hora, Dánsko, Estónsko, Fínsko, Francúzsko, Grécko, Holandsko, Island, Kanada, Litva, Lotyšsko, Luxembrusko, Maďarsko, Nemecko, Nórsko, Poľsko, Portugalsko, Rumunsko, Severné Macedónsko, Slovensko, Slovinsko, Spojené štáty, Španielsko, Taliansko, Turecko, Veľká Británia