Ktoré sú najbezpečnejšie krajiny sveta? Dominujú medzi nimi európske štáty
Podľa rebríčka, ktorý vykonáva Inštitút pre ekonomiku a mier (Institute for Economics and Peace – IEP) patrí medzi 15 najbezpečnejších krajín sveta až 11 štátov, ktoré sa nachádzajú v Európe. Ktoré to sú a čím si tento status vyslúžili?
11. Švajčiarsko
Je viacero dôvodov, pre ktoré sa Švajčiari dostali na tento zoznam. Už tradične sú to stabilná ekonomika, demokratická vláda aj nízka úroveň trestnej činnosti. Kľúčovým faktorom bezpečnosti je dobre známa neutralita krajiny. V konflikte Švajčiarsko nebolo od roku 1815.
Digital Émigré uvádza, že hoci má Švajčiarsko jednu z najvyšších mier vlastníctva zbraní na svete, má tiež extrémne nízku úroveň pouličnej kriminality súvisiacej so zbraňami a masových strelieb. Zbrane vo Švajčiarsku sú oveľa prísnejšie regulované, než si väčšina ľudí myslí.
12. Kanada
Jediným zástupcom amerického svetadielu medzi pätnástimi najbezpečnejšími štátmi sveta je Kanada. Krajina ľadového hokeja a javorového sirupu si však oproti vydaniu z roku 2019 pohoršila o šesť miest. V porovnaní s vyššie postavenými krajinami je na tom Kanada horšie v ukazovateľoch ako vraždy, terorizmus alebo prístup k zbraniam.
Kanada je krajinou, ktorej sa vyhýba preľudnenie, nachádza sa tam množstvo voľných pracovných miest. Je ekonomicky stabilná a jej obyvatelia sa môžu tešiť vysokej životnej úrovni, píše WorldAtlas.
13. Maďarsko
Ďalším susedom Slovenska v elitnej pätnástke je Maďarsko, ktoré sa v porovnaní s rebríčkom z roku 2021 posunulo o šesť priečok vpred. Perfektné hodnotenie má v ukazovateľoch ako násilná kriminalita alebo prístup k zbraniam. Horšie je na tom napríklad čo sa týka vnútorných konfliktov či uväznenej populácie.
Portál Expat Arrivals o Maďarsku píše, že aj napriek nízkej miere kriminality si je treba v Maďarsku, podobne ako aj v iných krajinách, dávať pozor na zlodejov a podvodníkov, a to najmä v Budapešti.
14. Fínsko
"Krajina tisícich jazier" je tretím škandinávskym zástupcom, ktorý sa dostal do tohto zoznamu. Čo sa týka násilnej trestnej činnosti a politickej nestability dosiahlo Fínsko perfektné hodnotenie 1 z 5. Najhoršie je na tom vo vzťahoch s okolitými krajinami, dostalo hodnotenie 3 z 5.
Ako podotkla stránka WorldAtlas, vo Fínsku sa navyše rozširujú online podvody či krádeže identity, ktoré sa už dostali do pozornosti príslušných autorít. Fínsko si však v posledných rokoch pohoršilo. Do roku 2015 sa totiž nepretrite držalo medzi desiatimi najbezpečnejšími štátmi.
15. Chorvátsko
Na pätnástom mieste je obľúbená dovolenková destinácia Slovákov. Chorvátsko v oblasti bezpečnosti a mieru zaznamenáva výrazné pokroky. V roku 2010 sa nachádzalo na 41. mieste. Z hľadiska vnútorných konfliktov či teroristickej aktivity je na tom veľmi dobre. Horšie je na tom v súvislosti s počtom bezpečnostných pracovníkov a príslušníkov polície alebo prístupom ku zbraniam.
Chorvátsko bolo súčasťou občianskej vojny na území bývalej Juhoslávie. V súčasnosti však spolu so Slovinskom patrí medzi najbezpečnejšie krajiny na svete. Pre porovnanie, Srbsko sa podľa GPI nachádza na 52. mieste.
Opačný koniec a Slovensko
Keď sa pozrieme na opačný koniec rebríčka, na samom chvoste nájdeme Afganistan, Jemen, Sýriu, Rusko, Južný Sudán, Konžskú demokratickú republiku, Irak, Somálsko, Stredoafrickú republiku, Sudán, Ukrajinu aj KĽDR. Napríklad Spojené štáty americké sa nachádzajú na 129. mieste a konštatne sa rebríčkom prepadajú.
Ako je na tom Slovensko? V poslednom vydaní mu patrí 20. miesto s indexom 1,499 z 5. Ide o zlepšenie v porovnaní s rokmi 2021 a 2020, keď Inštitút pre ekonomiku a mier Slovensku pridelil 26., respektíve 25. miesto.