Peter Bárdy pre ta3: Nie je bežné, že sa vyšetrí vražda novinára. Polícia dosiahla veľa

20.2.2023 20:00

V utorok 21. februára uplynie päť rokov od vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Šéfredaktor spravodajského portálu Aktuality.sk Peter Bárdy nechcel veriť počiatočným správam o vražde svojho kolegu a jeho snúbenice. V rozhovore pre ta3 v relácii Raňajky uviedol, že túto správu zakázal svojim kolegom vydať. Priznal, že sa správal iracionálne a do istej miery aj neprofesionálne.

Peter Bárdy pre ta3: Nie je bežné, že sa vyšetrí vražda novinára. Polícia dosiahla veľa
Foto: TASR – Jakub Kotian

Prekážky súčasnej vlády

Pred piatimi rokmi boli plné námestia. Tisíce ľudí vtedy žiadali odchod vtedajšieho premiéra Roberta Fica, ministra vnútra Roberta Kaliňáka a policajného prezidenta Tibora Gašpara. Nakoniec sa to aj podarilo. Teraz ale vidíme prieskumy, v ktorých je Smer druhý. Prečo tento zvrat? Zabudli ľudia? Čo sa stalo v spoločnosti? 

Treba povedať, že ani vtedy nebola nejaká stopercentná nálada na zmenu v spoločnosti a Robert Fico, respektíve Smer-SD a populisticko-nacionalistické strany vtedy mali pomerne veľkú podporu. Voľby v roku 2020 nevygenerovali možno tú najlepšiu koalíciu. Osobnostné nedostatky lídrov jednotlivých politických strán do istej miery vytvorili prostredie, ktoré nebolo úplne zlučiteľné s reformami a veľkou kvalitatívnou zmenou. Ja som rovnako kritický aj k ambícii Igora Matoviča nazývať protikorupčnou vládou koalíciu, v ktorej sedí Boris Kollár a Sme rodina. To je pre mňa oxymoron a nepochopenie toho, čo je boj s korupciou. 

Do toho treba pridať ďalšie objektívne dôvody ako výrazné zníženie životnej úrovne, dva roky covidu, ktorý prerušil sociálne väzby. Mnohí boli zatvorení doma, mnohí, bohužiaľ, neboli pripravení kriticky prijímať informácie a prepadli konšpirátorom. Do toho tu je algoritmus sociálnych sietí, ktorý zatvoril ľudí do bublín v rámci dvoch rokov sociálnych izolácií. Keď boli ľudia odkázaní na často neoverené informácie zo sociálnych sietí a internetu, dostali sa do bublín, z ktorých je veľmi ťažké vystúpiť. Kombinácia s energetickou krízou, vojnou na Ukrajine a infláciou nie je prostredím, v ktorom sa darí demokracii. Skôr sa darí tým, ktorí chcú demokraciu búrať.

V pondelok večer organizujete veľké podujatie v bratislavskej Starej tržnici. Budete tam mať zaujímavých hostí aj v súvislosti s vraždou maltskej novinárky. 

Budeme prezentovať knihu s názvom Kuciak - Reportáže 2015 – 2023, ktorá zhŕňa Jánove najdôležitejšie texty. Plus je tam aj update toho, akým spôsobom sa tieto kauzy vyvinuli za päť rokov od vraždy. Večer bude venovaný tejto knihe. Robili na nej kolegyne Annamária Dömeová a Laura Kellöová, ktoré sú členkami nášho investigatívneho tímu. Patronát nad akciou v Starej tržnici má eurokomisárka Věra Jourová. Je to česká eurokomisárka, ktorá má vo svojej kompetencii aj médiá. Stretol som sa s ňou niekoľkokrát už krátko po vražde. Živo sa o to zaujímala, snažila sa získať maximálne množstvo informácií o stave médií a slobody médií na Slovensku. Je jednou z európskych političiek, ktoré nesedia pri stole, ale snažia sa pracovať z terénu.

Som veľmi rád, že tam vystúpi aj Matthew Caruana Galizia, syn zavraždenej maltskej novinárky. Je to jeden úžasný človek a výborný investigatívny novinár. Nie je to niekto, kto by čerpal zo slávneho mena po svojej mame. Je to človek a novinár, ktorý si vybudoval kvalitné meno sám. Chcem tam hovoriť s Lukášom Dikom, šéfom Investigatívneho centra Jána Kuciaka, o novom programe na ochranu novinárov, ktoré bude centrum aplikovať na Slovensku pod kuratelou holandskej ambasády, pretože ide o projekt Holandského kráľovstva. Annamária Dömeová a Laura Kellöová budú hovoriť o knihe. Privítame aj zástupcov rodín Kuciakovcov a Kušnírovcov, s ktorými budeme hovoriť o tom, ako sa im zmenili životy.

Celý rozhovor s Petrom Bárdym si môžete pozrieť nižšie.

Strana 3 / 3
zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok