Pýtali sme sa politikov: Kam sa Slovensko posunulo od vraždy Jána a Martiny?
V utorok 21. februára 2023 si pripomíname smutné výročie - päť rokov od vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Brutálny čin neotriasol vtedy len Slovenskom, reagovali naň aj zahraničné médiá a politici. Na to, ako sa po vražde novinára zmenilo Slovensko a kam sme sa ako spoločnosť v priebehu piatich rokov posunuli, sme sa pýtali politikov.
Jana Bittó Cigániková, SaS
Vraždou Jána a Martiny Slovensko okrem novinára a archeologičky stratilo aj nádej za éry Ficovej vlády. V situácii, v ktorej sa krajina vtedy nachádzala, bola brutálna vražda iba symbolom zla, korupcie a nekonečných káuz. Bolo to vyvrcholením tohto všetkého. Od incidentu sa zmenilo veľa. Zmenila sa vláda, Fico zhnedol a parlament ovládol klérofašizmus, populizmus, a bohužiaľ, aj prázdne sľuby, ktoré po ňom zostali. Som však optimista a verím, že najhoršie je za nami. Výhodou politiky je, že vždy prídu nové voľby.
Kristián Čekovský, Občiansko-demokratická platforma
V prvom rade začala spravodlivosť dobiehať ľudí, ktorí si sprivatizovali okrem iného aj bezpečnostné zložky Slovenskej republiky. To úzko súvisí aj s prácou novinárov, ktorých systematicky sledovali ľudia najatí oligarchami, prepojení s bývalou vládou. Viedli záznamy o ich súkromnom a rodinnom živote, aby ich mohli zastrašovať. V tomto smere je dnes situácia úplne odlišná a novinári sa môžu bez obáv a s dôverou obrátiť na políciu. Zároveň sme prijali množstvo zákonov, ktorými postupne zlepšujeme mediálne prostredie na Slovensku. Zvyšujeme ochranu novinárov a ich zdrojov, vďaka čomu sme si postupne zlepšili pozíciu aj v medzinárodnom rebríčku slobody tlače.