KĽDR odpálila dve balistické rakety. Japonsko žiada zasadnutie Bezpečnostnej rady OSN

20.2.2023 06:47

Severná Kórea uviedla, že jej armáda skoro ráno miestneho času, v nedeľu večer SEČ, vypálila dve taktické balistické strely. O strelách predtým informovali juhokórejské aj japonské úrady, napísala agentúra Reuters. KĽDR už v sobotu testovala medzikontinentálnu balistickú raketu. Japonsko kvôli tomu požiadalo o mimoriadne zasadnutie Bezpečnostnej rady OSN, Južná Kórea uvalila sankcie voči štyrom ľuďom a piatim subjektom.

Provokácie

Pchjongjang vypálil dve strely veľmi krátkeho doletu, mieril na ciele vzdialené 395 kilometrov a 337 kilometrov, uviedla severokórejská agentúra KCNA. Podľa nej sú strely schopné niesť taktické jadrové hlavice, ktoré môžu "ochromiť" nepriateľské letiská.

Japonské ministerstvo obrany uviedlo, že KĽDR okolo nedeľných 23:00 SEČ vypálila dve balistické rakety. Tie podľa neho dosiahli výšku zhruba 100 a 50 kilometrov a pred dopadom mimo japonskú výlučnú ekonomickú zónu prešli vzdialenosť zhruba 350 až 400 kilometrov. Juhokórejská armáda zaznamenala aj dve strely, ktoré podľa nej KĽDR odpálila z mesta na západnom pobreží, severne od severokórejskej metropoly Pchjongjang.

Japonský premiér Fumio Kišida v pondelok uviedol, že kvôli dnešnému incidentu požiadal Bezpečnostnú radu OSN o mimoriadne rokovanie. Schôdza bola podľa japonských médií stanovená na dnešných 21:00 SEČ. Niekoľko hodín po odpálení rakiet juhokórejské ministerstvo zahraničia oznámilo, že Soul zavádza jednostranné sankcie voči štyrom osobám a piatim subjektom napojeným na zbrojné programy Pchjongjangu. Podľa diplomacie ide o doteraz najrýchlejšiu reakciu na provokácie zo strany KĽDR. Agentúra AP podotkla, že podobné kroky sú prevažne symbolické, pretože krajiny spolu neudržujú obchodné vzťahy.

KĽDR hrozila reakciou

V súvislosti s odpálením striel nie sú hlásené žiadne škody na lietadlách alebo plavidlách. Japonské ministerstvo vo vyhlásení uviedlo, že bude ďalej zhromažďovať a analyzovať informácie, a to v úzkej spolupráci so Spojenými štátmi. KĽDR podľa neho "ohrozuje mier a bezpečnosť Japonsko, regiónu i medzinárodného spoločenstva".

Kim Jo-čong, vplyvná sestra severokórejského vodcu Kim Čong-una, predtým uviedla, že KĽDR má uspokojivé raketové technológie a schopnosti. Pchjongjang podľa nej tiež starostlivo skúma zvýšenú prítomnosť amerických strategických síl v regióne. Sľúbila protiopatrenia, pokiaľ to bude nutné.

V sobotu Severná Kórea podľa vyjadrenia svojej tlačovej agentúry KCNA otestovala medzikontinentálnu balistickú raketu Hwasong-15. Strela vystúpila do výšky 5768 kilometrov a doletela do vzdialenosti 989 kilometrov. Údaje z testu ukazujú, že zbraň by teoreticky bola schopná dosiahnuť pevninskú časť Spojených štátov, napísala agentúra AP.

V piatok KĽDR pohrozila "bezprecedentne" tvrdou reakciou, ak Južná Kórea a Spojené štáty uskutočnia plánovanú sériu vojenských cvičení. Prvé cvičenia by sa mali uskutočniť tento týždeň a ďalšie by mali nasledovať v ďalších týždňoch a mesiacoch. Už v nedeľu však USA a Južná Kórea usporiadali v reakcii na odpálenie rakety Hwasong-15 cvičenie letectva. Následne sa uskutočnilo aj spoločné cvičenie letectva USA a Japonska, oznámilo ministerstvo obrany v Tokiu.

Gutteres test odsúdil

Generálny tajomník OSN António Guterres odsúdil víkendové testy balistických striel Severnej Kórey a vyzval Pchjongjang, aby prestal s "provokatívnymi krokmi". "Generálny tajomník rázne odsudzuje odpálenie ďalšej medzikontinentálnej balistickej strely Kórejskou ľudovodemokratickou republikou," uviedol v noci na pondelok vo vyhlásení Guterresov hovorca Stéphane Dujarric. Dodal, že Guterres opätovne vyzval Pchongjang, aby "okamžite prestal s akýmikoľvek ďalšími provokatívnymi krokmi".

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok