Matovič: Prezidentka mení názor na termín volieb na základe prieskumu
Prezidentka Zuzana Čaputová sa pri zmene názoru na termín predčasných parlamentných volieb riadi prieskumom. Tvrdí to líder OĽANO Igor Matovič.
Matovič vyhlásil, že hoci prezidentka bola najprv za skorší termín volieb, následne iniciatívne prišla s tým, že vie žiť so septembrom. "To, že sú voľby v septembri, je jej zásluha. To, že ju to dodatočne mrzí, pretože si pozrela nejaký prieskum, to mi je ľúto," povedal v parlamente novinárom. Dodal, že prezidentka "všetko robí podľa prieskumu".
Čaputová uviedla, že súčasná politická situácia, charakterizovaná legislatívnou parlamentnou smršťou, ohrozujúcou ústavné princípy a verejné financie, je pre Slovensko neúnosná a žiada si skorší termín predčasných volieb.
Predčasné voľby majú byť 30. septembra. V posledný januárový deň o tom rozhodli poslanci Národnej rady SR. Vo štvrtok popoludní sa má začať mimoriadne rokovanie iniciované Smerom-SD o skoršom termíne volieb. Strana navrhuje, aby sa konali 24. júna.
Sulík reagoval tiež
Šéfa opozičnej SaS Richarda Sulíka prekvapilo vyhlásenie prezidentky Zuzany Čaputovej o tom, že predčasné parlamentné voľby by mali byť skôr. Tvrdí, že dohoda na voľbách 30. septembra sa urobila aj s ňou. Nevidí dôvod meniť dohodu na septembrovom termíne, čo bol kompromis strán bývalej koalície. Poslanci SaS sa zároveň nezúčastnia na rokovaní o júnovom termíne volieb, ktoré inicioval Smer-SD.
"Neviem, prečo sa prezidentka rozhodla konať tak, ako si želá Robert Fico, každopádne 30. september je kompromisný termín," vyhlásil na štvrtkovej tlačovej konferencii Sulík. "Pokiaľ nie je evidentný pochopiteľný dôvod meniť už raz urobené rozhodnutie, zvykneme dohody dodržať," skonštatoval a odvolal sa na dohodu strán OĽANO, SaS, Za ľudí a Sme rodina na septembrovom termíne volieb. "Všetky projekty, ktoré sa plánujú na voľbách zúčastniť, majú dostatok času na prípravu," dodal.
Sulík súhlasí s júnovým termínom a môže o ňom rokovať, ale zatiaľ je podľa neho dohoda na septembri. Na zmenu názoru potrebuje Sulík uchopiteľný dôvod a mimoriadna schôdza iniciovaná Smerom-SD ním podľa neho nie je.
Poslanci SaS podľa Sulíka nepodporia ani otvorenie schôdze týkajúcej sa stíhačiek MiG-29, ktoré by Slovensko mohlo dať Ukrajine. Nepovedal, či aj zvyšok bývalej koalície nepodporí túto schôdzu. "Zo strednodobého hľadiska pre SR nie sú tieto lietadlá použiteľné, boli nahradené F16-kami. Ak bude vyjasnená právna stránka veci, dajme migy k dispozícii Ukrajine," vyhlásil Sulík.
Grendel je za skorší termín
Poslanec parlamentu Gábor Grendel v reakcii uviedol, že si myslí, že neskorší termín predčasných volieb nebol rozumný. Vysvetlil to tým, že keď vláda stratila legitimitu v parlamente, tak bolo politicky vhodnejšie vyvolať predčasné voľby čím skôr.
"V bývalej koalícii vznikla dohoda na septembrovom termíne. Uprednostnil by som keby akýkoľvek termín vznikal na základe dohôd bývalých koaličných strán a nie opozičných. Uvidíme, aký bude ďalší postup. Výzva pani prezidentky je veľmi čerstvá," uviedol Grendel.
Pellegrini podporuje slová prezidentky
Nezaradený poslanec Národnej rady SR Peter Pellegrini vyzval strany i ostatných poslancov, aby prehodnotili svoj postoj a podporili júnový termín predčasných volieb. Urobil tak na tlačovej konferencii. Podotkol, že aj vďaka predošlému postoju prezidentky Čaputovej vláda schválila septembrový termín volieb. Vyzval ju, aby popoludní o 14.00 h vystúpila pred poslancami. Ak sa popoludní neotvorí mimoriadna schôdza k termínu volieb, mala by podľa neho prezidentka radšej menovať úradnícku vládu.
"Chcem požiadať prezidentku, aby využila svoje právo kedykoľvek predstúpiť pred parlament a prihovoriť sa poslancom NR SR. Chcem ju požiadať a vyzvať, aby sem o 14.00 h prišla, aby sa prihovorila poslancom predtým, ako sa bude rokovať o otvorení mimoriadnej schôdze o skrátení volebného obdobia, a aby požiadala poslancov aj váhou svojho úradu a osobnosti, aby sa schôdza otvorila," apeloval Pellegrini na prezidentku.
Vyzval ju, aby bola rázna, ak to myslí vážne. Vláde by mala podľa neho jasne odkázať, že ak to takto pôjde ďalej, vymenuje úradnícku vládu. Apeluje aj na vetovanie "parlamentných bludov" a vracanie návrhov do NR SR.
Okrem toho hlavu štátu vyzval, aby si predvolala predsedu SaS Richarda Sulíka a aby s ním hovorila o podpore júnového termínu. Ten je podľa Pellegriniho momentálne jazýčkom na váhach. Kritizoval pritom postoj SaS. Jej líder už totiž avizoval, že liberáli nepodporia mimoriadnu schôdzu k termínu predčasných volieb.
Podotkol, že v demokratických krajinách sa po páde vlády vyhlási čo najskorší termín volieb. Na Slovensku to tak nebolo. Dodal, že v parlamente vznikajú nebezpečné koalície, ktoré sa menia podľa jednotlivých návrhov či hodnotových otázok. Riešenie vidí v predčasných voľbách v čo najskoršom termíne. Zopakoval aj argumenty o potrebe prípravy štátneho rozpočtu v riadnom termíne.
Júnový termín predčasných volieb plánuje podporiť aj nezaradený poslanec Tomáš Valášek. "Ak tu má ďalších osem mesiacov trvať bezvládie a legislatívna smršť, ktorú rozpútal Igor Matovič, doplatíme na to všetci," poznamenal. Súhlasí preto so štvrtkovým vyjadrením prezidentky Čaputovej o tom, že aktuálna situácia si vyžaduje skorší termín volieb.
Strana Za ľudí nepodporí "cirkus"
Strana Za ľudí uviedla, že nebude v žiadnom prípade podporovať "cirkus" Smeru-SD v súvislosti s iniciovaním júnového termínu predčasných parlamentných volieb.
"Okrem toho, z hľadiska legislatívnej smršte je úplne jedno, či voľby budú v júni alebo v septembri, pretože všetky dôležité parlamentné schôdze prebehnú do júna. Nevidíme dôvod, aby sme v strane Za ľudí robili komparz Smeru pri akýchkoľvek jeho návrhoch," uviedli z tlačového oddelenia strany.