S-300, húfnice, bévépéčka aj Božena. Akú vojenskú techniku Slovensko už dodalo Ukrajine?

14.2.2023 00:00

Ochrana neba v podobe dodávky známeho systému protivzdušnej obrany S-300 zo sovietskej éry bola len špička ľadovca. Ukrajine sme od začiatku ruskej invázie pomohli vojenskou technikou, ktorá sa dá vyčísliť v desiatkach miliónov eur.

S-300, húfnice, bévépéčka aj Božena. Akú vojenskú techniku Slovensko už dodalo Ukrajine?
Foto: TASR/ Erika Ďurčová-Branislav Račko

Odmínovacie zariadenie Božena

Na Ukrajinu posielame okrem ťažkej techniky aj muníciu, naftu, letecký benzín a odmínovacie zariadenia Božena. Kúpna cena kompletu odmínovacieho zariadenia Božena 5 je s náhradnými dielmi a rozšírienou výbavou viac ako 800-tisíc eur. Vyrába ich spoločnosť Way Industries so sídlom v Krupine. Slovensko poskytlo Ukrajine doteraz 10 zariadení Božena. Ako uviedol Denník N, ich hodnota predstavovala 3,5 milióna eur.

Slovensko 19. januára 2023 deklarovalo spolu s ďalšími deviatimi štátmi na základni Tapa v Estónsku, že bude naďalej pokračovať vo výcviku ukrajinských vojakov a rozšíri ho, ako požaduje Ukrajina, píše sa vo vyhlásení po stretnutí v Estónsku.

Ak ide o nevojenské prostriedky tak Slovensko pomáha utečencom na hraniciach a na ukrajinskú stranu zasiela aj humanitárnu pomoc vrátane zdravotníckeho materiálu. Slovensko-ukrajinské hranice od vypuknutia vojny prekročilo viac ako 1,2 milióna utečencov z Ukrajiny. Dočasné útočisko si u nás našlo bezmála 109-tisíc Ukrajincov, informovalo v pondelok ministerstvo vnútra.

"Ukrajincom sme pomohli vecami, ktoré potrebovali okamžite – zdravotnícky materiál, oblečenie na zimu, elektrocentrály. Peniaze z EÚ použijeme na to, aby sme si kúpili muníciu a nové zbraňové systémy, ktoré prídu v horizonte roka až dvoch. Dostaneme úplne nové veci, ktoré sú kompatibilné v rámci NATO a EÚ. Slovensko posiela Ukrajine presne to, o čo požiadala. Robíme presne také opatrenia, ktoré Ukrajine pomôžu," vysvetlil exminister Naď.

Stíhačky MiG-29

Dokopy vlastní Slovensko 11 stíhačiek typu MiG-29. Rezort obrany už vlani s Ukrajinou komunikoval o tom, že by jej ich Slovensko poskytlo. Deviateho februára tohto roka na samite v Bruseli ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj oficiálne požiadal premiéra Hegera o dodanie stíhačiek MiG-29. 

V auguste minulého roka ich ministerstvo obrany uzemnilo. Pred darovaním stíhačiek nášmu východnému susedovi je potrebné zodpovedať ústavnoprávne, politické aj ekonomické otázky. K stíhačkám Mig-29 má v utorok 14. februára mimoriadne zasadnúť národná rada, ktorá má rokovať o návrhu skupiny poslancov NR SR na prijate uznesenia NR SR o nesúhlase s odovzdaním bojových lietadiel MiG-29 vo vlastníctve Slovenskej republiky Ukrajine.

"Medzi aktuálne priority patria stíhačky, ale taktiež systémy PVO (pozn. red. protivzdušná obrana) a záujem je aj o naše staré tanky T-72. Zatiaľ však nedošlo k žiadnej konkrétnej dohode, ak by k nej došlo, o všetkom budeme informovať," napísal v nedeľu Naď na sociálnej sieti

Štrnásť stíhačiek F-16 Block 70/72, ktoré si Slovensko objednalo, budú podľa Naďa meškať niekoľko mesiacov. Prvé stíhačky majú na Slovensko doraziť do 16 mesiacov.

  • MiG-29: rokuje sa o 11 kusoch

Strana 3 / 3
zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok