Koľko má Rusko rezerv a ako dlho vydržia? Predpovede odborníkov sa líšia

12.2.2023 10:34

Ruský rozpočet sa v roku 2023 nepredviedol v najlepšej forme. V januári jeho schodok predstavoval 1,8 bilióna rubľov, čo je mnohoročný rekord. Ruská ropa sa naďalej predáva pod svetovou cenou, ekonomika klesá a vojna si žiada čoraz viac peňazí. Zatiaľ na látanie rozpočtových dier stačia rezervy. Britská BBC sa však na svojom ruskojazyčnom webe pýta, ako dlho tieto rezervy vydržia.

O majetok prišli aj miliardári, voči ktorým sankcie namierené neboli. Straty sú veľmi podobné
Foto: TASR/AP

Vo fonde národného blahobytu (FNB), čo je hlavná rezerva Ruska, bolo na začiatku februára viac ako 10,8 bilióna rubľov. To je približne 7,2 percenta hrubého domáceho produktu.

Na prvý pohľad sa to zdá veľmi veľa. Ale na pozadí pokračujúcej vojny proti Ukrajine a ekonomickej krízy, ktorú vojna vyvolala, sa ruské rezervy strácajú pred očami. Na začiatku roka 2022 bolo vo fonde viac ako 13,6 bilióna rubľov.

V januári 2023 ministerstvo financií predalo z fondu jüany a zlato za 38,9 miliardy rubľov - a všetko išlo na zaplátanie rozpočtu. V roku 2022 na tieto ciele išli z fondu asi tri bilióny rubľov, ďalší bilión potom na rôzne investície (úrady takto často pomáhali firmám, ktoré utrpeli krízou).

Tento rok sa situácia sotva zmení. Rozpočet počíta so schodkom takmer troch biliónov rubľov, a to pri cene ropy 70 dolárov za barel. Ruská ropa sa ale odtrhla od svetového trhu kvôli západným sankciám a barel ropy Urals stál v januári oveľa menej, než počítali vládne prognózy: len 49,48 dolárov za barel. Ak to tak pôjde ďalej, reálny schodok bude oveľa vyšší, než boli predpoklady. Z toho vyplýva jednoduchý záver: príjmy rozpočtu zjavne nestačia na všetky výdavky, a tak sa rezervy budú ďalej zmenšovať.

Prísna politika

Ruské úrady v posledných rokoch viedli veľmi prísnu rozpočtovú politiku. Pred vojnou bol rozpočet vyvážaný pri cene ropy o trošku vyššie ako 40 dolárov za barel. Reálne ceny boli oveľa vyššie – a prebytok plynul do FNB. Súčasných skoro 11 biliónov rubľov je výsledok tejto šetrnosti. Ale nie je to s nimi až také jednoduché.

FNB sa delí na likvidnú časť - aktíva, ktoré možno ľahko minúť, napríklad vklady v jüanoch, rubľoch či zlato. Ale tiež má nelikvidnú časť, čo sú vklady do rôznych cenných papierov a investície do spoločností. Použiť túto časť je oveľa ťažšie. Asi 40 percent súčasného objemu fondu predstavujú nelikvidné aktíva, ktoré možno ťažko využiť na pokrytie rozpočtového deficitu, vysvetľuje Alexander Isakov z Bloomberg Economics.

Likvidná časť FNB sa na začiatku februára výrazne znížila - celkom ide o 6,3 bilióna rubľov. Pokiaľ bude rozpočtový schodok na úrovni troch biliónov rubľov za rok, potom jednoduchá matematika hovorí, že rezervy stačia len na pár rokov. Ekonómovia, oslovení BBC, robia podobné prognózy.

Likvidná časť stačí na rok alebo na dva za podmienky, že vláda nebude zvyšovať výdavky a bude pôsobiť v rámci prijatého rozpočtu, usudzuje Alexandra Osmolovská-Suslinová. Podobne to predpovedá Sofija Donecová z Renessanc Kapital.

Ale tieto predpovede majú dôležitú klauzulu. "Stav FNB bude priamo závisieť od toho, ako dlho bude pokračovať vojnový konflikt, za akých podmienok skončí a tiež na cene a dopyte po ruských uhľovodíkových surovinách," hovorí Osmolovská-Suslinová.

Prehĺbenie deficitu

Má ale Rusko skutočne k dispozícii pár rokov? Ministerstvo financií v pondelok zverejnilo štatistické údaje o januárovom plnení rozpočtu - a bol to celkom šok. Deficit rozpočtu predstavoval skoro 1,8 bilióna rubľov. Príjmy klesli o viac ako 35 percent oproti mierovému januáru 2022 a príjmy z ropy a plynu o 46 percent. Ale najhoršie vyzerá situácia s výdavkami - v januári vzrástli skoro o 60 percent na viac ako tri bilióny rubľov.

"Hlavnou príčinou prehĺbenia deficitu sú na január neobvykle vysoké výdavky. Ak by výdavky zostali na minuloročnej úrovni, schodok by nepresiahol 700 miliárd rubľov," myslí si Isakov.

Ekonóm označuje rast výdavkov za hlavné riziko pre tohtoročný rozpočet. Ale ani od príjmov nečaká nič dobré: príjmy z ropy a plynu budú oproti prognózam nižšie o pár biliónov.

Do rozpočtu smerujú aj rôzne vnútorné dane, ktoré môžu klesať, keď podnikanie viazne. V januári sa tieto príjmy tiež zmenšili. Ale tu svoju úlohu skôr zohrali byrokratické príčiny – vratky dane z pridanej hodnoty a platby vopred z dane zo zisku. Ekonómovia to zatiaľ pokladajú za dočasný pokles.

Ministerstvo financií uisťuje, že januárový kolaps je len dočasný – a tvrdí, že výdavky budú v rámci plánovaného rozpočtu. Ale mnohí pochybujú. Napríklad riaditeľ pre investície Loko-invest Dmitrij Polevoj je presvedčený, že rozpočtový deficit bude na konci roka vyšší, asi tak 3,5 alebo 3,6 bilióna rubľov.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok