Ako bude vyzerať predvolebná kampaň? Bude to ostré, zhodli sa pre ta3 politológovia

13.2.2023 00:00

Už o necelých sedem mesiacov čakajú Slovensko predčasné parlamentné voľby. S otázkami, ako bude vyzerať predvolebná kampaň a ktoré témy v nej budú dominovať, sme oslovili štvoricu politológov. Tí sa zhodli na tom, že kampaň sa už začala.

Ako bude vyzerať predvolebná kampaň? Bude to ostré, zhodli sa pre ta3 politológovia
Foto: TASR - Jaroslav Novák

Branislav Dolný

V akom duchu sa podľa vás bude niesť predvolebná kampaň? Naznačujú to už dnes niektoré vyjadrenia politikov?

Často sa očakáva veľmi ostrá a tvrdá kampaň so vzájomnými útokmi politických strán a ich lídrov. Predpokladám, že k tomu príde, ale takýto agresívny spôsob kampane nebude charakteristický pre všetky strany. Z doterajšieho vystupovania strán a ich lídrov očakávam takýto prístup u strán Smer-SD a OĽANO, ktoré sa budú vzájomne predstavovať ako hrozby pre budúcnosť krajiny a mobilizovať svojich voličov. Napriek tomu, že takáto kampaň púta pozornosť a mobilizuje, nemusí byť vždy efektívna. Časť voličov môže odradiť a budú hľadať umiernenejšie alternatívy ponúkajúce pozitívnejší program.

Aké témy budú počas kampane najviac rezonovať? Bude v kampani zohrávať dôležitú úlohu postoj k Ukrajine a Rusku?

Momentálne vidím tri základné témy, ktoré by mali byť v kampani dôležité. Prvou sú ekonomické otázky, najmä inflácia a vysoké ceny energií, druhá by sa dala označiť za "kompetentné" a stabilné vládnutie a treťou vymedzenie sa proti a kritika doterajšej vlády, ktorá sa bude snažiť vyťažiť z výraznej nespokojnosti a nedôvery voči nej. 

V kampani sa môžu objaviť aj ďalšie témy ako boj proti korupcii a potrestanie zodpovedných za známe kauzy, takzvané "kultúrno-etické" témy či ohrozenie samotných základov demokracie. Tie sa môžu stať dôležitejšími v spojení s nejakými aktuálnymi udalosťami (napríklad obvinenie politikov z korupcie či odsúdenie niektorých z obvinených z korupcie). Otázka vojny na Ukrajine nebude podľa mňa kľúčová, pokiaľ nepríde v najbližších mesiacoch k nejakému zásadnému zlomu vo vojne.

V posledných dňoch sme svedkami pomerne náhlych návrhov zo strany koalície, či už ide o valorizáciu dôchodkov o pevnú sumu či opätovné zavedenie dotácií na školské obedy. Sú takéto opatrenia súčasťou predvolebnej kampane? Bude ich podľa vás časom pribúdať? 

Predvolebná kampaň sa už fakticky začala a aj tieto návrhy sú jej súčasťou. Očakávam, že podobné návrhy budú pribúdať. Poskytujú jednak relatívne jednoduchú možnosť prezentácie a priestoru v médiách, navyše v súčasnej situácii v parlamente nie je vylúčené, že rôzne podobné návrhy môžu byť schválené, čo umožňuje pripísať si "zásluhy" za opatrenia práve pred voľbami.

Do hry vstupuje pred voľbami viacero nových subjektov, napríklad strana Jablko alebo Modrá koalícia. Očakávate, že prinesú do kampane niečo nové? Vráti sa Mikuláš Dzurinda na bicykli?

Tieto "projekty" (niektoré ešte ani nie sú strany) sú súčasťou preskupovania síl, respektíve skôr osobností v pravicovej časti spektra. Zatiaľ okrem deklarovaného spájania, ktoré sa veľmi nedarí, nepriniesli žiadne jasnejšie myšlienky či ciele a nezdá sa, že by dokázali priniesť do kampane niečo zásadne nové.

Uprednostnia politici skôr kontaktnú kampaň alebo očakávate, že po rozmachu sociálnych sietí v posledných rokoch budú poľovať na voličov najmä v online priestore?

Po dlhých rokoch bude priestor aj v parlamentných voľbách na väčšiu kontaktnú kampaň a myslím, že väčšina strán sa o ňu bude aj snažiť. Nepredpokladám však, že by bola rozhodujúcou pre výsledky strán, respektíve, že by ju uprednostnili na úkor kampane v médiách alebo sociálnych sieťach. Bude skôr doplnkom, pomocou, ktorou budú môcť prezentovať, že sa zaujímajú o regióny či problémy bežných ľudí.

Článok pokračuje na ďalšej strane
Strana 3 / 4
zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok