Washington pripisuje čínskej armáde rozsiahly program špionáže s balónmi
Spojené štáty podozrievajú čínsku armádu z riadenia rozsiahlej špionážnej operácie využívajúcej balóny ako bol ten, ktorý Američania cez víkend zostrelili po prelete nad USA. Americké ministerstvo zahraničia dnes médiám oznámilo, že špehovacie balóny napojené na armádu operovali po celom svete. Podľa japonskej agentúry Kjódó predtým nemenovaní čínski predstavitelia potvrdili, že čínske jednotky zodpovedné za vesmír a kybernetickú vojnu boli zapojené do operácie s balónom nad USA.
Peking oficiálne tvrdenie o špionáži za pomoci takýchto zariadení odmieta. Zostrelený prístroj podľa čínskej vlády slúžil na čisto civilné účely, konkrétne na meteorologický výskum. Súbežne s vzniknutou diplomatickou roztržkou sa množia informácie o ďalších takýchto preletoch pozorovaných v uplynulých rokoch nad americkým územím aj inde, alebo minulý týždeň nad Kostarikou a Kolumbiou.
Čína priznala, že balón nad Latinskou Amerikou je jej a Kostarike sa za prelet objektu ospravedlnila. Javy tohto druhu zaznamenalo aj Japonsko, ktoré vo štvrtok potvrdilo, že nad svojím územím objavilo podobný objekt aj vlani. Doteraz uvádzalo iba informácie o balónoch z rokov 2020 a 2021.
"Japonsko spolupracuje s Washingtonom, aby zistilo, či balón pozorovaný v januári 2022 bol čínsky a či sa podobal tomu, ktorý pri svojom pobreží v sobotu zostrelili USA," uviedol štátny tajomník japonskej vlády Hirokazu Macuno.
Americká vláda čoskoro prišla s tvrdením, že Peking disponuje rozsiahlym programom vzdušnej špionáže, ktorý je napojený na čínsku armádu. Terčom tejto operácie sa podľa Washingtonu stalo už viac ako 40 krajín na piatich kontinentoch. Podľa informácií denníka The Washington Post Čína s pomocou rozsiahleho sledovacieho programu už roky zbiera informácie o vojenských zariadeniach v zahraničí, obzvlášť v Japonsku, Indii, Vietname a na Filipínach a Taiwane.
Poprask okolo údajnej čínskej špionáže sa začal minulý týždeň, keď sa objavili snímky neznámeho bieleho objektu nad americkým štátom Montana. Washington ho označil za špionážny balón av sobotu ho zostrelil, keď sa dostal nad Atlantický oceán. Americký minister zahraničia Antony Blinken v dôsledku incidentu odložil plánovanú návštevu Pekingu.
Americká diplomacia novo uviedla, že zostrelené zariadenie bolo vybavené technikou na zaznamenávanie komunikačných signálov a že jeho výbava nezodpovedala meteorologickému balónu. USA sú teraz "presvedčené", že firma, ktorá ho vyrobila, mala priame obchodné vzťahy s čínskou armádou.
Čína vo štvrtok tvrdenie Washingtonu o niekoľkoročnom sledovacom programe označila za "informačnú vojnu proti Číne". Tlačová hovorkyňa čínskej vlády Mao Ning zároveň zopakovala, že balón nad USA bol čisto civilný objekt.
Námestníčka na ministerstve zahraničia USA Wendy Shermanová pri dnešnom vypočutí v americkom Senáte prezentovala incident z minulého týždňa ako príklad snahy Pekingu "pretvoriť medzinárodný poriadok", informovala agentúra Reuters.