Hrubá či hladká, špaldová alebo celozrnná: Veľký prehľad, ktorú múku a na čo používať

13.2.2023 16:00

Kedysi to bolo jednoduché. Prišli ste do obchodu a vybrali ste si hladkú, polohrubú alebo hrubú múku. K tomu však rokmi pribudli aj rôzne celozrnné, špaldové alebo aj kokosové či hrachové múky. A kto sa v tom má zrazu vyznať? Poradíme vám, ktorý druh múky bude pre váš recept ideálny.

Hrubá či hladká, špaldová alebo celozrnná: Veľký prehľad, ktorú múku a na čo používať
Foto: Pixabay

Múka. Každá je trochu iná a treba s ňou aj inak zaobchádzať. Naučte sa, ako ich používať a pridať ku klasike aj zdravšie alternatívy.

Hladká, polohrubá a hrubá

Hoci väčšina receptov uvádza presne typ múky, ktorý by ste mali použiť, nie je na škodu naučiť sa aj všeobecné pravidlá.

Hladká múka je snáď najčastejšie používaným druhom, ktorý je vďaka mimoriadnej sypkosti vhodný na pečenie a zahusťovanie. Do pečenia ide aj polohrubá múka, keďže má stále pomerne jemne mleté zrno. Najčastejšie ju využijete pri príprave pečiva, a to nielen slaného, ale aj sladkého, no nie príliš krehkého. Hrubá múka sa hodí do receptov, v ktorých sa výsledný produkt varí. Dobrým príkladom sú knedle alebo halušky.

Celozrnná a špaldová múka

Všetci vieme, čo celozrnná múka znamená, no len málokto si uvedomuje, že to nie je ďalší typ múky. Aj táto sa predáva v základných verziách, teda ako hladká, polohrubá alebo hrubá. Vznikla sa však mletím celého zrna vrátane obalu. A následne záleží, na ako jemno alebo hrubo bola pomletá. A samozrejme i na tom, o aký typ zrna ide. Dobrým príkladom je pšeničná či ražná celozrnná múka. Je zdravšia, pretože si zachováva minerály a vlákninu.

Podobne je to so špaldovou múkou, ktorá využíva vlastnosti nešľachtenej pšenice zvanej špalda, no stále môže byť hladká, polohrubá aj hrubá. Je lepšie stráviteľná a obsahuje menej alergénov.

Zdravé alternatívy

Ak sa zaujímate o zdravú stravu, iste ste počuli už o rôznych druhoch múky, ktoré nie sú len z typických zŕn. Kokosová, hrachová, maková, ryžová či orechová. Podobných druhov by sme mohli vymenovať ešte viac, dnes je ich skutočne neúrekom. To, čo ich spája, je absencia lepku. To zároveň znamená, že ak máte recept s klasickou múkou, nemôžete ju nahradiť rovnakým pomerom zdravšej, inej múky. Tieto typy múk sa správajú v ceste či inom pokrme celkom inak. Jednou možnosťou je experimentovanie, alebo hľadanie receptu, ktorý už zmenu ingrediencie za zdravšiu zohľadňuje.

Najčastejšie používaná je u nás kukuričná múka, pri ktorej treba rátať s tým, že v ceste nemá typické lepivé vlastnosti ako bežné múky. Ak zas siahnete po múkach z orechov či semienok, pripravte sa na to, že budú viac aromatické, čo vám nemusí v každom recepte vyhovovať. No obsahujú prirodzene menej sacharidov a viac minerálov a vlákniny.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok