Mohla by parazitická huba zmeniť ľudí na zombíkov? Seriál The Last of Us oživil dávno pochovanú polemiku
Parazitická huba z amerického seriálu The Last of Us naozaj existuje. Napadne hostiteľa a postupne si ho podmaňuje. Stane sa z neho bábka bez sebakontroly. Aká je šanca, že by mohla infikovať aj ľudí a spôsobiť pandémiu?
Serióznejší prístup
Plesne sú veľmi odlišné typy infekcií než baktérie alebo vírusy. Keď nás infikuje huba, takmer vždy pochádza z prostredia, nešíri sa kašľom či kýchaním. Plesniam sme totiž vystavovaní pravidelne, no často potrebujú oslabený imunitný systém, aby sa dokázali rozšíriť.
WHO identifikovala 19 rôznych húb, o ktorých si myslí, že by mohli vyvolať obavy. Patrí medzi ne náhly výskyt smrteľnej superbaktérie Candida auris či huby Mucormycetes, ktorá požiera ľudské mäso tak rýchlo, že dochádza k vážnym poraneniam tváre.
Doktor Stone hovorí, že plesňová pandémia by pravdepodobne vyzerala inak ako tá covidová. Nielen v tom, ako sa šíri, ale aj v type ľudí, ktorých infikuje. Myslí si, že hrozba existuje pre "bezproblémový výskyt plesní v prírode, klimatické zmeny, medzinárodné cestovanie či rastúci počet infekcií a zanedbávanie ich liečby". Huby nás všetkých možno nezmenia na zombíkov, no môžu spôsobiť oveľa viac problémov než napríklad plesňová infekcia známa ako Atletická noha.