Tourminátor, rekordér a šoumen ohlásil koniec. Kto je Peter Sagan?
Do histórie svetovej cestnej cyklistiky sa zapísal nezmazateľným spôsobom. Za sebou zanechá množstvo rekordov, ktoré sa budú prekonávať len ťažko, či už ide o sedem zelených dresov pre víťaza bodovacej súťaže na Tour de France, alebo tri tituly majstra sveta v rade. Peter Sagan sa po tejto sezóne rozlúči s pelotónom, aby sa pokúsil v Paríži získať olympijskú medailu na horskom bicykli.
Späť v zelenom
Na rozdiel od predošlých rokov, Sagan nemusel na prvé víťazstvo v sezóne 2018 čakať dlho, prišlo hneď v prvých pretekoch sezóny, a to v Austrálii v prológu Tour Down Under, na ktorej následnej vyhral aj štvrtú etapu. Na jarných klasikách Miláno - San Remo a Okolo Flámska obsadil zhodne šieste miesto. Jeho veľká chvíľa prišla na mačacích hlavách na Paríž - Roubaix. Z viacčlenného úniku ostala len dvojica Sagan a Švajčiar Silvan Dillier. Slovenský cyklista si so svojím súperom v závere bez väčších problémov poradil a vyhral svoju druhú monumentálnu klasiku v kariére.
Na Tour de France prišiel s ambíciou po ročnej prestávke opäť ovládnuť bodovaciu súťaž. Do zeleného dresu sa prvýkrát obliekol po víťaznej druhej etape a už doň nikoho nepustil. Pripísal si ďalšie prvenstvá v piatej a trinástej etape a šiesty raz priviezol zelený dres do Paríža.
Sezónu 2019 Sagan začal triumfom v tretej etape Tour Down Under. Na jarných klasikách mu pódium ušlo, najlepšími umiestneniami boli štvrtá priečka na Miláno - San Remo a piata na Paríž - Roubaix. K etapovým víťazstvám sa vrátil na obľúbených pretekoch Tour of California a Okolo Švajčiarska. Správne načasoval formu pred Tour de France, kde vyhral piatu etapu a získal rekordný siedmy zelený dres, čím sa v historických tabuľkách osamostatnil od Nemca Erika Zabela, ktorý dominoval na prelome tisícročí.
Prvé Giro a posledný prestup
Tak ako všetky športy, aj cyklistiku v roku 2020 výrazne poznačila pandémia koronavírusu. Pred prerušením súťaží v marci sa Sagan zúčastnil na Vuelta a San Juan v Argentíne a Paríž - Nice. Pretekať sa začalo opäť až v auguste. Saganovi sa nepodarilo vyhrať žiadnu etapu na Tour de France a v bodovacej súťaži skončil druhý. Prvýkrát sa mu tak stalo, že keď došiel do Paríža, nebolo to v zelenom drese.
Na jeseň sa premiérovo predstavil na Giro d'Italia, jedinej Grand Tour, na ktorej ešte nepretekal. V bodovacej súťaži skončil taktiež druhý, pričom sa mu podarilo vyhrať desiatu etapu. Bolo to jeho jediné víťazstvo v sezóne.
Na jar 2021 Sagan skončil tretíkrát po sebe a piaty raz v kariére na štvrtom mieste klasiky Miláno – San Remo. Opäť sa rozhodol štartovať na Giro d'Italia, pred ktorým sa naladil etapovými víťazstvami na Okolo Katalánska a Okolo Romandie. Na Gire opäť vyhral desiatu etapu a taktiež sa mu podarilo získať cyklámenový dres pre víťaza bodovacej súťaže. Po poslednej etape s cieľom v Miláne prišiel počas slávnostnej ceremónie na pódium aj so svojím synom Marlonom. V tomto roku potešil slovenských fanúšikov a prvýkrát sa predstavil na domácich pretekoch Okolo Slovenska. Stal sa ich celkovým víťazom.
V auguste 2021 Sagan podpísal dvojročný kontrakt s francúzskym tímom TotalEnergies. V novom drese sa mal predstaviť hneď na začiatku roka 2022 v Argentíne na Vuelta a San Juan, preteky boli však zrušené pre koronavírus. V minulej sezóne Sagan zvíťazil v dvoch pretekoch. Vyhral jednu etapu na Okolo Švajčiarska a ôsmykrát sa stal majstrom Slovenska v cestnej cyklistike. Na Tour de France sa mu nepodarilo v žiadnej etape skončiť v prvej trojke a v bodovej klasifikácii obsadil deviate miesto.
V januári tohto roka Sagan oznámil, že sezóna 2023 bude jeho poslednou v cestnej cyklistike. S kariérou sa však nelúči, budúci rok sa chce predstaviť na horskom bicykli na olympiáde v Paríži. Obľúbenca fanúšikov, veľkého šoumena a jedného z najlepších cyklistov histórie, ktorý si pre svoju dominanciu na najslávnejších pretekoch sveta vyslúžil prezývku Tourminátor, tak čaká "posledná jazda".
Kariéra Petra Sagana v číslach
- 121 víťazstiev v profesionálnom pelotóne
- 3 tituly majstra sveta po sebe
- 1 titul majstra Európy
- 12 etapových víťazstiev a 7 zelených dresov na Tour de France
- 2 etapové víťazstvá a 1 cyklámenový dres na Giro d'Italia
- 4 etapové víťazstvá na Vuelte
- 8 titulov majstra Slovenska
- 2 víťazstvá na monumentálnych klasikách (Okolo Flámska a Paríž - Roubaix)
- 13 ocenení Zlatý pedál pre najlepšieho slovenského cyklistu
- 3x víťaz ankety Športovec roka