Miroslav Kollár o Modrej koalícii: Nie sme ako Matovič, ktorý zbieral poslancov na ulici
Mikuláš Dzurinda minulý týždeň predstavil politický projekt s názvom Modrá koalícia. Do bývalej strany Spolu so sebou priniesol mladých odborníkov z mnohých sfér bez politických skúseností. Mená bez skúseností prinieslo do politiky aj OĽANO. Predseda strany Miroslav Kollár v rozhovore pre ta3 povedal, že Modrá koalícia nie je v žiadnom prípade druhé OĽANO a nebude zbierať poslancov na ulici, ako to robil Igor Matovič.
Keď sa začalo hovoriť o možnom návrate Mikuláša Dzurindu, mnohí spomínali aj meno Ivana Mikloša. S ním ste hovorili o spolupráci alebo nemá záujem?
Ja som s Ivanom Miklošom nehovoril, ale pravidelne s ním hovorí Mikuláš Dzurinda. Myslím, že vravel, že bol aj na prvom programovom stretnutí. Z verejných vyjadrení Ivana Mikloša vnímam, že nemá záujem o návrat do politiky z pohľadu vstupu do strany alebo kandidovania, ale nepochybne bude nablízku a k dispozícii so svojimi radami.
Pri možných spoluprácach mi napadajú aj dve mená, ktorých minulosť sa viaže práve na stranu Spolu. Bývalý predseda strany Juraj Hipš a generál Pavel Macko, ktorý sa o post predsedu uchádzal práve proti Hipšovi. Hovorili ste s nimi?
S Jurajom Hipšom nekomunikujem od nie veľmi šťastného konca nášho snemu. Mám pocit, že pár mesiacov dozadu aj vystúpil zo strany. S generálom Mackom vedieme diskusiu, aj s ďalšími partnermi, teda ODS, DS a Šancou, s ktorými sme spoločne išli do komunálnych volieb. Bola to celkom úspešná spolupráca, mali sme vyše 600 kandidátov, tretina z nich sa dostala do obecných, mestských a župných zastupiteľstiev. Podpredseda Šance František Oľha sa stal primátorom tretieho najväčšieho mesta Prešov. Diskusiu máme, ale poprosil som mojich partnerov o trpezlivosť, pretože budú predčasné voľby, potrebujeme sformátovať politickú platformu, ktorú teraz máme, a potom sa budeme rozprávať o procese, akým vtiahneme aj partnerov z týchto strán na spoločnú kandidátku.
Slovenský brexit
Akú úlohu chcete zohrávať v strane vy? Na tlačovej konferencii ste spomenuli, že momentálne sa vidíte skôr na manažérskej pozícii.
Za posledné tri roky mám intenzívnu skúsenosť s veľkou politikou a je mi pomerne jasné, aká môže byť moja rola. Dovolím si povedať, že mám za sebou úspešné pôsobenie na primátorskej pozícii aj na pozícii viceprezidenta Únie miest Slovenska. Za osem rokov sme z Hlohovca spravili jednu z najlepšie fungujúcich samospráv na Slovensku, dostali sme ocenenie excelentná samospráva od Rady Európy. Na čo si trúfam, je prepájanie politického rozmeru s manažérskym. Som predsedom strany a vyzerá to tak, že by sa do volieb nemalo nič meniť.
Rozumiem tomu, že potrebujeme nositeľov politického výtlaku. Na druhej strane, tí v tejto chvíli nepotrebujú míňať energiu a čas na riadenie nejakých štruktúr. To, čo my ako bývalá strana Spolu prinášame do tohto projektu, je fungujúca a dobre manažovaná štruktúra, ktorá je pripravená odviesť kvalitnú volebnú kampaň tak, aby sme v spolupráci s politickými lídrami uhrali dobrý výsledok. V závislosti od neho sa budeme rozprávať o budúcnosti a nastavení vnútorných pozícií a procesov.
Uviedli ste, že Slovensko bude čeliť desaťročiu kríz. Ako bude Slovensko vyzerať o desať rokov a aké by ste ho chceli vidieť vy?
Nielen Slovensko, ale aj Európa a celý svet sa budú musieť vysporiadať s dôsledkami pandémie, budeme sa s ňou musieť naučiť žiť, budeme sa musieť vysporiadať s vojenským konfliktom na Ukrajine, uvidíme, ako dlho bude trvať. Zásadným spôsobom ovplyvňuje vývoj svetovej ekonomiky, aj keď sa zdá, že tá sa z toho oklepala rýchlejšie, ako mnohí predpokladali. To, aké bude Slovensko, závisí od toho, či ho budú viesť reformné proeurópske vlády alebo populistické a extrémistické vlády, ktoré budú Slovensko ťahať preč z európskych štruktúr.
Obávam sa, že o pár rokov, keď dočerpáme posledné eurofondy z tohto programového obdobia, ktoré sa začína, a staneme sa čistými platcami, budeme čeliť slovenskému brexitu, pretože politické sily budú ťahať Slovensko preč z EÚ. Sme utilitaristi - kým z toho máme materiálny prospech, tak tam sme a nevnímame, že v prvom rade je to hodnotové spoločenstvo.
Takisto nás budú ťahať von z NATO, čo je problém z hľadiska zabezpečenia našej obranyschopnosti. Nie sme schopní sa sami ubrániť ani 15 minút, ak by sa Putin rozhodol, že chce aj Slovensko. Toto sú pre mňa kľúčové otázky. Pokiaľ aj o desať rokov budeme členmi EÚ, NATO a európskeho a svetového spoločenstva demokratických krajín, tak sa o budúcnosť Slovenska neobávam. Pokiaľ vyhrajú populistické a extrémistické sily, tak sa obávam, že Slovensko bude chudobná a rozhádaná krajina.
Celý rozhovor s Miroslavom Kollárom si môžete pozrieť nižšie.