Fínsko chce aj naďalej do NATO vstúpiť spolu so Švédskom, povedal fínsky minister zahraničných vecí
Fínsko chce do Severoatlantickej aliancie vstúpiť spoločne so Švédskom a stále verí, že sa to aj podarí. Povedal to v pondelok fínsky minister zahraničných vecí Pekka Haavisto v reakcii na víkendové vyjadrenia tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, že Ankara by mohla schváliť vstup Fínska, avšak bez Švédska. Informovala agentúra AFP.
Fínsko verí, že do Severoatlantickej aliancie vstúpi najneskôr v júli, a to spolu so susedným Švédskom. Podľa agentúry Reuters to povedal fínsky minister zahraničia Pekka Haavisto. Obe krajiny o členstvo v NATO požiadali spoločne v reakcii na ruskú inváziu na Ukrajinu. Schváliť ho však ešte musí Maďarsko a Turecko. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan pritom v nedeľu naznačil, že Ankara by mohla dať súhlas v prípade Fínska, bez ohľadu na Švédsko.
Ankara Švédsko kritizuje kvôli tomu, že podľa nej poskytuje útočisko radikálom zo zakázanej Kurdskej strany pracujúcich (PKK). Tento mesiac navyše zrušilo februárové rozhovory so Švédskom aj Fínskom, keď krajne pravicový politik pri proteste v Štokholme spálil kópiu koránu.
Fínski predstavitelia minulý týždeň uviedli, že by sa mohli usilovať o vstup do aliancie aj bez Švédska. V pondelok však Haavisto povedal niečo iné. "Naše veľké prianie je stále vstúpiť do NATO spolu so Švédskom," poznamenal na tlačovej konferencii v Helsinkách. "Všetkým našim budúcim partnerom v NATO, vrátane Maďarska a Turecka, sme zdôraznili, že bezpečnosť Fínska aj Švédska idú dohromady," povedal tiež. Časovo za míľnik považuje júlový summit NATO vo Vilniuse.
Turecko v máji čakajú prezidentské a parlamentné voľby a podľa pozorovateľov bude dovtedy ťažké dosiahnuť pokrok, uviedol Reuters.
Obe škandinávske krajiny potrebujú súhlas všetkých 30 členských štátov NATO vrátane Turecka. Ich žiadosti o vstup neschválilo ani Maďarsko – tamojší premiér Viktor Orbán však prisľúbil, že parlament ich odsúhlasí vo februári.
Erdogan Švédsku vyčíta, že poskytuje útočisko členom Strany kurdských pracujúcich (PKK), ktorú vníma Ankara aj jej západní spojenci ako teroristickú organizáciu. Turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušoglu v pondelok uviedol, že Turecko môže odobriť členstvo Fínska v NATO ešte pred schválením žiadosti Švédska, ak s tým budú Aliancia i obe tieto škandinávske krajiny súhlasiť. Čavušoglu označil žiadosť Fínska za "menej problematickú" než tú švédsku.