Zasielanie výbušných listov v Španielsku riadili agenti ruskej GRU, píše NYT
Zasielanie výbušných listov na konci minulého roka v Španielsku riadili predstavitelia ruskej vojenskej rozviedky GRU. V pondelok o tom informoval denník The New York Times s odvolaním sa na americké spravodajské zdroje. Útoky však podľa informácií denníka podnikli priaznivci nacionalistického Ruského imperiálneho hnutia.

Ruská vojenská rozviedka chcela ukázať, že Moskva je schopná uskutočniť teroristické útoky aj na území štátov Severoatlantickej aliancie. Na konci novembra a začiatku decembra zásielky dorazili do úradu premiéra či na ukrajinské a americké veľvyslanectvo. Pri výbuchu jedného listu bol zranený muž na ukrajinskej ambasáde. Španielske úrady tvrdenia denníka nekomentovali.
Podľa amerického denníka sa pozornosť vyšetrovateľov v poslednej dobe zamerala na krajne pravicovú skupinu Ruské imperiálne hnutie, ktorá je na zozname teroristických organizácií v USA a Kanade. Dôležití predstavitelia hnutia navštívili Španielsko a polícia dohľadala ich kontakty so španielskou extrémnou pravicou. Podľa denníka má hnutie vzťahy aj s ruskými rozviedkami.
Podľa amerických predstaviteľov, ktorí viedli vyšetrovanie spolu so španielskou políciou a kontrarozviedkou a britskými tajnými službami, kampaň s výbušnými zásielkami riadili agenti zo špeciálnej jednotky ruskej rozviedky GRU. "Zjavným cieľom akcie bolo naznačiť, že Rusko a jeho podporovatelia sú schopní vykonávať teroristické útoky naprieč Európou, a to vrátane hlavných miest štátov NATO," píše The New York Times. Podľa amerických predstaviteľov však v súčasnosti neexistujú náznaky, že by Moskva chcela začať rozsiahlu kampaň teroristických činov či sabotáží v Európe, mimo Ukrajiny. To by sa ale mohlo zmeniť, ak by Rusko zaznamenalo na ukrajinskom bojisku veľké porážky.
"Zdá sa to ako varovný výstrel," povedal denníku bývalý protiteroristický koordinátor na americkom ministerstve zahraničných vecí Nathan Sales, ktorý na poste pôsobil v čase administratívy Donalda Trumpa. Vtedy bolo hnutie zaradené na americký zoznam teroristických organizácií.
Bývalého agenta FBI obvinili z porušenia sankcií, pomáhal ruskému oligarchovi Deripaskovi

Príslušníci amerických rozviedok majú podľa denníka The New York Times podozrenie, že agenti zapojení do útokov cez výbušné zásielky sídlia v 161. špeciálnom výcvikovom stredisku GRU na východe od Moskvy. Tam mali pôsobisko aj agenti z jednotky 29155, ktorí vykonali niekoľko operácií v Európe. Prisudzuje sa im napríklad pokus o vraždu bývalého ruského agenta Sergeja Skripala v Británii či výbuch muničného areálu vo Vrbeticiach na Zlínsku v roku 2014.
Podľa denníka sa ruská rozviedka oprela o Ruské imperiálne hnutie, aby jej aktivita nebola pri vyzradení priamo spájaná s ruskou vládou. Centrum pre medzinárodnú bezpečnosť a spoluprácu na Stanfordovej univerzite v USA označuje hnutie za "monarchistické, ultranacionalistické, podporujúce ruskú pravoslávnu cirkvi a antisemitské". Hnutie podporuje obnovu cárskej vlády a podľa americkej diplomacie poskytlo polovojenský výcvik členom neonacistických či rasistických skupín v Európe.
Niekoľko výbušných zásielok dorazilo medzi koncom novembra a začiatkom decembra do úradu španielskeho premiéra či na ministerstvo obrany, na ukrajinské či americké veľvyslanectvo a do sídla zbrojnej firmy Instalaza. Väčšina zásielok bola buď zneškodnená, alebo nevybuchla. Pri výbuchu na ukrajinskom veľvyslanectve bol zranený zamestnanec ostrahy.