Vláda ohrozuje železničný sektor cenami, reštrukturalizácia národného nákladného dopravcu je správna, hovorí výkonný riaditeľ AROS Patrik Benka

19.1.2023 15:32

V rozhovore s výkonným riaditeľom Asociácie nákladných dopravcov AROS RAIL SK Patrikom Benkom, sme sa zamerali na fixáciu cien energií na Slovensku a bilanciu 2022.

Vláda ohrozuje železničný sektor cenami, reštrukturalizácia národného nákladného dopravcu je správna, hovorí výkonný riaditeľ AROS Patrik Benka
Foto: Profimedia (ilustračné)

Môžeme na úvod zhrnúť stav železničného sektora v roku 2022?

Odvetvie železničnej dopravy zaznamenalo v roku 2022 niekoľko významných zmien, ktoré sa predtým sotva dali predvídať. Vojna na Ukrajine zmenila dopravnú mapu Európy. Železnica opäť ukázala, že je určite súčasťou kritickej infraštruktúry každého štátu a zohráva absolútne kľúčovú úlohu. Mohli sme to vidieť pri preprave vojenskej techniky a preprave utečencov. Dopravcovia sa v súčasnosti podieľajú na preprave obilia z Ukrajiny. Mnohí dopravcovia však museli kvôli vojne hľadať alternatívne trasy, pôvodné prestali existovať zo dňa na deň a v dôsledku toho sa význam balkánskych trás dramaticky zvýšil. 

Ak by som sa mal stále sústrediť na situáciu na Slovensku, situácia je, jedným slovom, kríza. Niektorí dopravcovia dokonca začínajú obchádzať Slovensko. Zároveň je to problém, ktorý bude pre rok 2023 veľkou výzvou stabilizovať situáciu a vláda sa začne zaujímať o železničnú nákladnú dopravu rovnako ako v Českej republike.

Čo si myslíte o zastropovaní cien energií na Slovensku?

Zastropovanie cien na Slovensku je pre železničný sektor doslova smrteľné. Ceny sú zastropované pre malé podniky a výrobné spoločnosti. Nikto však nepočítal s veľkosťou objemu, ktorý majú Železnice Slovenskej republiky. Objem, na ktorý má ŽSR nárok v rámci stropu, sa vyčerpá tak rýchlo, akoby strop nebol. Ako dodávateľ trakčnej elektrickej energie pre celé odvetvie nemajú žiadnu podporu. Samozrejme, prebiehajú ďalšie rokovania s Ministerstvom hospodárstva SR, ale ceny okolo 200 EUR za megawatthodinu stále patria medzi najvyššie v Európe. Okrem toho sa pripočítavajú distribučné poplatky. Napríklad v Rakúsku je cena za megawatthodinu 180 EUR vrátane všetkých poplatkov.

Aký vplyv má podľa vás táto súčasná situácia na slovenský trh?

Jedným slovom, fatálne. Neviem si predstaviť, ako bude táto situácia naďalej udržateľne fungovať. Dopravcovia, dokonca aj štátne podniky, ako napríklad ZSSK CARGO, musia jednoznačne reagovať na zvýšenie cien zvýšením ceny svojich vlastných služieb. Zákon ekonómie je jednoduchý. Pre mnohých zákazníkov sa stáva železnica ešte nekonkurencieschopnejšou voči cestnej doprave. Existuje reálne riziko, že všetok tovar, ktorý sme sa pokúsili presunúť z cesty na železnicu, skončí opäť v radoch na diaľniciach na nákladných vozidlách. Bohužiaľ, toto je reálna situácia, keď Slovensko ide proti akýmkoľvek európskym cieľom, ako je Grean Deal.

Minulý týždeň slovenské médiá zverejnili články týkajúce sa ZSSK CARGO, okrem iného oddelenia údržby a opráv od materskej spoločnosti. Čo si o tom myslíte?

Je to jednoznačne západný trend, ktorým idú mnohí ďalší nákladní dopravcovia, s ktorými komunikujeme. Takže to pre mňa nie je prekvapujúci krok, práve naopak, je to veľmi logické. Verím, že vďaka oddeleniu Úseku údržby a opráv od prevádzky, ZSSK CARGO ešte viac zefektívni interné procesy a osobne v tom vidím veľký potenciál pre celý trh. Vďaka tomu bude ZSSK CARGO schopná ponúknuť opravy a údržbu rušňov a vozňov oveľa širšiemu spektru klientov. Pre mňa je táto reštrukturalizácia veľkým krokom vpred podľa príkladu iných západných spoločností.

Témy: vlaky železnice
zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok