ROZHOVOR: Máme tu najväčšiu epidémiu za 20 rokov, chrípka bola u detí brutálnejšia, hovorí Prokopová
Podľa odborníkov máme na Slovensku najväčšiu epidémiu respiračných ochorení za posledných 20 rokov. A nevyhýbajú sa jej ani deti. Ako ich chrániť a kedy sa epidémia skončí, aj to sme sa pýtali pediatričky Eleny Prokopovej.
Spomínali ste, že si ani nepamätáte, kedy by sme na Slovensku mali naraz toľko vírusov...
Ak je v meste jeden pediater, ktorý má všetky deti z mesta v starostlivosti, vie, čo medzi deťmi v meste "ide". Dva-tri týždne je to chrípka, potom to vystrieda iný vírus, potom príde rotavírus, ktorý spôsobuje hnačky a podobne. Teraz sme však nemali jedno spektrum ochorenia.
Pediatri deťom
Ako sa líšili príznaky u detí v porovnaní s minulými rokmi?
Je to individuálne. Ak si vezmeme chrípku, tak mala závažnejšie príznaky. Stretávali sme sa s tým, že deti mávali šesť-sedem dní vysoké teploty, teda 39 a viac. Ďalej bolesti tela, kĺbov, až potom sa pridával kašeľ. RS vírus u malých bábätiek mal úplne typické príznaky - "štekavý" kašeľ, biele spenené hlieny, sťažené a namáhavé dýchanie.
Je teraz už koniec epidémie?
Za posledný týždeň, kedy sa deti vrátili do škôl zdravé, ešte nedošlo k takému prenosu vírusov, aby sme to videli v ambulanciách. Inkubačná doba je štyri až päť dní. Musíme počkať, kým prejdú krúžkami, lyžiarskymi výcvikmi. Pripravujeme sa na to, že keď sa deti vrátia, infektov bude opäť pribúdať.
Pred Vianocami ste vyšetrili až 100 pacientov denne, teraz je to stále niekoľko desiatok denne. Čo by ste poradili rodičom, kedy je čas vyhľadať lekára, a kedy je to naopak zbytočné?
Určite nie je na mieste ísť k pediatrovi vtedy, keď dieťa akurát ochorie, napríklad keď prvýkrát rodičia namerajú zvýšenú teplotu alebo začne mať upchatý nos či výtok z nosa. Nie sú to stavy, ktoré majú ísť lekárovi, a to nielen preto, aby nezaťažili pediatra, ale preto, že choroba má svoj vývoj. Na to, aby ju lekár vedel identifikovať je potrebný určitý čas. Keď si vezmeme angínu, dieťa začne bolieť v krku a rodič s ním príde k lekárovi prvý deň, tak nemám šancu povedať, že do troch dní bude z toho hnisavá angína. Nález v hrdle je vtedy len veľmi mierny, môže mať iba teplotu, neurobí to ani len zvýšenie CRP, ako sú mnohí ľudia naučení používať.
Treba počkať minimálne 24 hodín. Dieťa má mať svoj režim, má ležať v posteli, mať "kľudový" režim, má mať veľa tekutín, ľahkostráviteľnú stravu. Strava môže byť bohatšia na dobré sacharidy. Ak má teplotu, treba mu podať lieky na teplotu a bolesť. Keďže ide o virózy, tak by mali mať podpornú terapiu vitamínmi, napríklad glukánmi.
Až potom, keď vidíme, kam to ochorenie smeruje, kontaktujeme pediatra. Ak je teplota po troch dňoch vysoká a neklesá po podaní liekov, má dráždivý a dlhotrvajúci kašeľ, ktorý znemožňuje dieťaťu spať, vtedy je vhodné pediatra kontaktovať - ideálne dištančným spôsobom - telefón, messenger, mail. Pediater po dohovore s rodičom posúdi či treba vyšetrenie, alebo nie.
Máš dobrý tip na reportáž?
Stiahni appku a pošli video zaujimavých udalostí z tvojho regiónu.
Zistiť viac