SDKÚ zrušila nitriansky zväz, Ščurka to považuje za nehoráznosť
Zrušenie miestneho zväzu SDKÚ-DS v Nitre považuje jeho predseda Ondrej Ščurka za nehoráznosť. Ako skonštatoval, doteraz nepozná žiadne konkrétne dôvody, pre ktoré bol nitriansky miestny zväz strany zrušený.
„Nerozumiem celej veci a to, čo sa udialo, je nehoráznosť,“ konštatoval Ščurka. „Doteraz nás nikto neupozornil na nejaké vážne problémy, pochybenia, ani na to, že by sa v Nitre konalo niečo v rozpore so stanovami strany. Jediné čo sa udialo je, že mi Štefan Kužma navrhol, aby som vystúpil zo strany, lebo inak rozpustia miestny zväz. Nebol však schopný uviesť jediný dôvod, prečo by som tak mal spraviť,“ povedal Ščurka.
Podľa jeho slov už predsedníctvo nitrianskeho miestneho zväzu SDKÚ-DS vydalo k rozhodnutiu prezídia vyhlásenie. „Uvádzame v ňom, že ide o nehoráznosť a žiadame o uvedenie konkrétnych dôvodov zrušenia zväzu,“ povedal. Zároveň potvrdil, že sa chce odvolať na stranícky súd. „Považujem to nielen za útok na moju osobu, ale aj za nešťastný akt voči strane. Zvlášť v čase, keď prebiehajú rokovania o koalícii pred župnými voľbami,“ pripomenul Ščurka.
Nepredpokladá, že na straníckom súde bude úspešný a preto bude musieť dôjsť k preregistrácii členov nitrianskeho miestneho zväzu. „Je možné, že po tomto akte bude zväz oslabený a po preregistrácii poklesne počet jeho členov. Mám už reakcie viacerých, že sa preregistrovať nepôjdu, pretože to pokladajú za ponižujúce,“ povedal. Zároveň zdôraznil, že on sám o odchode z SDKÚ-DS neuvažuje.
O zrušení miestneho zväzu opozičnej SDKÚ-DS v Nitre, ktorého predsedom bol okresný predseda strany v Nitre Ondrej Ščurka, rozhodlo dnešné Prezídium strany. Prezídium odôvodnilo svoje rozhodnutie nepriaznivými politickými výsledkami tohto zväzu.
Zväz mali zrušiť pre dlhodobé problémy
Podľa šéfa SDKÚ-DS Pavla Freša bolo rozhodnutie motivované dlhodobo neriešenými problémami ako aj nepriaznivými výsledkami strany v Nitrianskom kraji. "Pán Ščurka je predseda miestneho zväzu, takže samozrejme aj jeho sa to týka a keď hovorím o politickej zodpovednosti, tak aj veľmi jemne naznačujem, že to súvisí aj s politickou zodpovednosťou a správaním sa pri kauze daňový úrad," priblížil Frešo s tým, že ide o "čisto politické rozhodnutie".
Miestny zväz SDKÚ-DS v Nitre sa po zrušení vybuduje nanovo. Jeho členovia sa môžu v strane preregistrovať, pričom individuálne o každom z nich by malo rozhodnúť Prezídium SDKÚ-DS. "Chcem, aby si prezreli dôvody (zrušenia), aby si každý zvážil v akej SDKÚ-DS chce byť a bude a podľa toho sa potom Prezídium aj rozhodne," uviedol šéf opozičnej strany.
Ondrej Ščurka sa do povedomia verejnosti dostal najmä po tom ako jeho firma Nitra Invest získala počas vlády Ivety Radičovej zákazku na prenájom budovy pre daňový úrad v Košiciach. Táto skutočnosť vyvolala podozrenia zo straníckeho klientelizmu, čo spočiatku pripustila aj predsedníčka vlády. Naopak, na stranu Ščurka sa postavil vtedajší minister financií Ivan Mikloš (SDKÚ-DS).
Rozhodnutie uzatvoriť zmluvu o prenájme so spoločnosťou kritizovala tak Aliancia Fair-play, ako aj Transparency International Slovensko.
Nejde o prvú personálnu zmenu v rámci strany od nástupu nového vedenia. V lete už SDKÚ-DS vymenila pokladníka Igora Kuceja, s ktorého menom sa spájalo v médiách viacero podozrení. V jednom prípade po spochybňovanom financovaní strany sa dokonca vtedajší predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda rozhodol stiahnuť z čela kandidátky pred parlamentnými voľbami v roku 2010. Kucej sa celkom osemkrát spomínal aj v spise Gorila.
Frešo: Rokovania o voľbách do VÚC sú ďalej, ako sa zdá
Predseda SDKÚ-DS Frešo sa po rokovaní Prezídia vyjadril aj k rokovaniu stredopravých strán o postupe pri tohtoročných voľbách do Vyšších územných celkov. Podľa neho pokračujú podstatne lepšie než to navonok môže vyzerať.
Členovia prezídia odporučili členom ústrednej rady strany, aby prijali uznesenie o spoločnom postupe strán Ľudovej platformy. Tú tvorí okrem SDKÚ-DS aj Most-Híd a KDH.
"Vidíme akým spôsobom prebiehajú rokovania a musím povedať to, čo možno nie je verejné známe. V niektorých krajoch sú rokovania veľmi úspešné a dostávajú sa dopredu. Pevne verím, že to skončí stredopravou koalíciou vo všetkých ôsmich krajoch, len to treba trpezlivo odrobiť," vyhlásil dnes Frešo. Cieľom stredopravých strán by podľa jeho slov malo byť úsilie ponúknuť voličom alternatívu voči vládnemu Smeru-SD.
Nevylúčil pritom ani spoločný postup s SaS, ktorá súčasťou Ľudovej platformy nie je. "Je to štandardná pravicová parlamentná strana, takže sa to týka aj ich a myslím si, že tam to netreba nijako špeciálne komunikovať, tam tie rokovania v tých krajoch prebiehajú," vysvetlil.
Záznam z Frešovej TB