Exvyšetrovateľ Vačok pre ta3: Ducký by zmenky sám od seba nepodpísal. Ak by vypovedal, ohrozil by špičky štátu
Od vraždy Jána Duckého, bývalého ministra hospodárstva a neskôr riaditeľa SPP, uplynulo 24 rokov. Motív vraždy nie je dodnes objasnený, rovnako ani jej vykonávateľ či prípadný objednávateľ. O vražde Duckého sme sa zhovárali s bývalým vyšetrovateľom z čias mečiarizmu a súčasným advokátom Petrom Vačokom.
Kriminalita v 90. rokoch a dnes
Do roku 1996 ste pôsobili ako vyšetrovateľ, tiež ste doplatili na mečiarizmus. Ako si spomínate na úvod 90. rokov, aké to bolo obdobie?
Ako som už povedal, tieto roky mali aj svoje negatíva. Tým základným bol obrovský nárast trestnej činnosti. Polícia ani vláda naň nereagovali. Až neskôr boli prijaté opatrenia a legislatívne zmeny, ktoré umožnili, aby štát dokázal čeliť takémuto nárastu. Prechádzali sme na trhové hospodárstvo a s ním prišli nové trestné činy. Za autoritatívnej doby sme mali veľmi tenký okruh skutkových podstát, ktoré sme realizovali. Zrazu tu boli zmeny, nové skutkové podstaty. Často sme hľadali možnosti, ako dokazovať takúto trestnú činnosť. Učili sme sa za pochodu. Nie vždy sme stíhali so zločinom, ktorý narastal oveľa rýchlejšie, ako sme sa my dokázali prispôsobovať.
Politici z tých čias vám pomáhali alebo vám skôr hádzali polená pod nohy?
V tých prvých rokoch mali politici úplne iné problémy. Bola privatizácia, nábeh na trhové hospodárstvo. Iné veci boli odsúvané bokom, pre politikov neboli prioritou. Neskôr si aj oni uvedomili, že masová trestná činnosť ohrozuje aj ich samých. Došlo k zmenám. Ale na to sme si museli pomerne dlho počkať. Dnes už je doba iná.
Už dlhé roky robíte advokáciu. Vyšetrovania zažívate aj z inej strany, chodíte na súdy, zastupujete klientov. Ako vnímate zmenu kriminality, keď porovnáte 90. roky a dnešok? Posunuli sme sa v kriminalite?
Každá doba má určitý charakter trestnej činnosti. Niektoré trestné činy boli, sú aj budú. V 90. rokoch bol nárast zločineckých skupín, ktoré páchali nielen závažnú ekonomickú trestnú činnosť, ale aj násilnú.
Dnes už ich nemáme?
V tejto podobe určite nie. Vďaka polícii, prokuratúre a súdom sa ich podarilo rozložiť. Mnohí páchatelia sú vo výkone trestu. Charakter trestnej činnosti je úplne iný. Dnes sú nové trestné činy a je ich veľmi veľa. Máme tu drogovú oblasť, ďalej závažnú daňovú trestnú činnosť, hlavne čo sa týka DPH, ktorú sme kedysi nemali. Slováci neradi platia tieto dane. A nielenže ich neradi platia, ale chcú sa na úkor týchto daní aj obohatiť. Máme tu obrovský problém s korupciou, ktorý nie je vyriešený. Sami vidíme, že korupcia pôsobí v najvyšších miestach v politike. Veľmi zložito sa to objasňuje. Rozsiahla trestná činnosť tu určite je, ale je úplne iného charakteru ako v 90. rokoch.
Korupcia nás sprevádza od vzniku Slovenska v roku 1993. Podľa vás tu teda ostala a je prítomná vo väčšej miere?
Korupcia nie je prvok, ktorý vznikol na Slovensku. Pozrime sa, čo sa deje v Európskej únii. Predstavitelia na európskej úrovni sa nechajú uplácať. Korupcia bola, je aj bude. Nemôžeme sa s tým však stotožniť a musia sa robiť také opatrenia, aby sme proti nej bojovali. Ak si niekto myslí, že korupcia skončí, tak je veľmi naivný.
Celý rozhovor s Petrom Vačokom si môžete pozrieť nižšie.