Ministerstvo zdravotníctva bude rokovať s ambulantným sektorom. Hrozí, že poplatky u lekára budú čoskoro realitou

11.1.2023 16:13

Lekár musí zaplatiť nájmy, energie, materiál a vyplatiť sebe aj sestričke plat a odvody. Rovnaké vysoké faktúry za elektrinu, ktoré zavalili slovenské firmy po novom roku, dostávajú aj slovenské ambulancie. Niektoré už pristúpili k tomu, že účtujú pacientom poplatok za ošetrenie. Iné čakajú, či sa štát spamätá a ponúkne kompenzačnú schému. Ministerstvo zdravotníctva už avizovalo, že pomôže štátnym aj súkromným nemocniciam. O téme sa moderátorka Anka Žitná rozprávala s prezidentom Asociácie súkromných lekárov Slovenska Mariánom Šóthom.

Ministerstvo zdravotníctva bude rokovať s ambulantným sektorom. Hrozí, že poplatky u lekára budú čoskoro realitou
Foto: ta3

Podnikatelia hovoria, že nevedia celú tú navýšenú čiastku premietnúť do ceny služby, ale predsa len vyrábajú nejaký produkt a predávajú ho zákazníkom. Obce by takisto vedeli niečo ušetriť, ale zase to zaplatí občan.

V prípade ambulantných lekárov je to však špecifické. Sú nejakou formou podnikateľského subjektu, lenže ich platí zdravotná poisťovňa na základe bodov. Takže, teoreticky by mohli premietnúť zdravotnej poisťovni svoje zvýšené náklady do zvýšenia bodu, ale to, samozrejme, nie je možné. "Mohli by sme, ale efekt bude rovnaký. Pretože zdravotná poisťovňa nám povie, že je viazaná od rozpočtu pre zdravotníctvo. Oni nám nemajú dať čo navyše," uviedol lekár Marián Šóth.

Nielen energie, ale aj personálny náklad je problémom. V minulom roku sme boli svedkami vyjednávaní o platoch zdravotníkov až do poslednej chvíle. Lekárskym odborárom sa podarilo vyrokovať zlepšenie ohľadom miezd. Taktiež sa zlepšila finančná situácia zdravotných sestier a ďalšieho personálu.

Nestáva sa ambulantným lekárom aj to, že za nimi príde sestrička s požiadavkou na zvýšenie platu, inak odíde pracovať do nemocnice? "Nie, že sa stáva, to je pravidlom. Naše sestričky a laboranti sú tiež živiteľmi rodín a musia si uvedomiť, akým spôsobom zaplatia hypotéky a stravné svojim deťom. Čiže musia zmýšľať ekonomicky. Poskytovatelia ambulantnej starostlivosti sa podľa mňa nachádzajú medzi mlynskými kameňmi. Vláda našim pacientom hovorí, že máme bezplatné zdravotníctvo. Na druhej strane, nás poskytovateľov škrtí," vysvetlil prezident Asociácie súkromných lekárov Slovenska Marián Šóth.

Viac sa dozviete vo videu nižšie:

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok