Ukrajinská expolitička: Kvôli Rusom som musela utiecť z Donecka. Z Ukrajiny chcú druhé Aleppo
Bývalá poslankyňa Verchovnej rady Ukrajiny Natalia Veselová videla v roku 2014, ako Rusi obsadili Doneckú oblasť. Najprv tam začali prichádzať autobusy s nápismi Moskva-Doneck a "zvláštni turisti". Až neskôr sa podľa nej ukázalo, že išlo o sabotérov, ktorí podnecovali ľudí, aby sa pripojili k ilegálnym ozbrojeným skupinám. V rozhovore pre ta3 hovorí aj o tom, prečo si nie je istá, či si Ukrajinci Zelenského znova zvolia za prezidenta.
Chýbajú lieky a kvalitné potraviny
Na Youtube kanáli pod názvom Charizma uverejňujete príbehy o ľuďoch, ktorých zasiahla vojna. Kto sú ústredné postavy vašich video-príbehov? Ako vznikol tento projekt?
Prvé videá sme začali natáčať už vo februári 2021. Cieľom nášho projektu je ukázať charizmatických Ukrajincov, ktorí tvoria Ukrajinu. Hrdinami našich videí boli podnikatelia, umelci, vedci, verejné osobnosti. Ale po začatí totálnej invázie sme začali natáčať videá o ľuďoch, ktorí bojujú za Ukrajinu a pomáhajú iným. O dobrovoľníkoch. O tých ľuďoch, ktorým sa podarilo opustiť okupované územia. O utečencoch, ktorí odišli do Európy. A to aj o cudzincoch, ktorí pomáhajú Ukrajine a Ukrajincom.
Na kanáli Charizma zverejňuje aj príbehy z Denníka dobrovoľníka z deokupovaných oblastí. S akými problémami ľudí sa stretávajú dobrovoľníci? Kam smerujú najväčšiu dobrovoľnícku pomoc?
Naši kolegovia prichádzajú na miesta, kde je pomoc najviac potrebná. Sú to mestá oslobodené od okupácie, ako Izyum a Cherson. A tiež v mestách v prvej línii, kde ľudia každodenne trpia ostreľovaním. Najväčšími problémami, ktorým čelia miestni obyvatelia, sú nefunkčné komunikácie, nedostatok elektriny a mobilnej komunikácie.
Veľkým problémom ľudí je aj dostupnosť lekárskych služieb. Na okupovaných územiach sa lieky kúpiť nedajú, lebo Rusi vyrabovali lekárne a nemocnice. Ďalším problémom je nákup kvalitných potravinárskych výrobkov. Počas okupácie Rusi dovážali výrobky z Ruskej federácie. Miestni obyvatelia odmietajú jesť tieto potraviny pre nízku kvalitu produktov.
Po tom, ako Rusko vojensky zaútočilo na Ukrajinu sa na Slovensku zdvihla vlna solidarity. Ako vnímate pomoc Slovákov po roku? Sú stále rovnako ochotní pomáhať ukrajinským susedom?
V priebehu roka sa potreby ukrajinských utečencov menili. Väčšina Ukrajincov pracuje a samostatne živí svoje rodiny. Preto sa zmenila aj politika poskytovania finančnej pomoci zo strany Vlády SR. So štátnou pomocou sa teraz môžu spoľahnúť len tí, ktorí nemôžu pracovať: dôchodcovia, ľudia so zdravotným postihnutím, deti. To je fér.
Pozitívnym bodom je, že majitelia bytov, v ktorých sídlili Ukrajinci, dostávajú kompenzáciu. Ak štát prestane vyplácať odškodné, mnohí ukrajinskí utečenci sa budú musieť vrátiť domov a ukryť svoje deti pred ostreľovaním v pivniciach. Už nie je akútna potreba humanitárnej pomoci. Preto Slováci túžbu podporiť Ukrajincov pretavia do iných projektov.
Vidím, ako sa Slováci ochotne zapájajú do zbierky na nákup áut pre Ozbrojené sily Ukrajiny alebo pre "Boženu" – autá na odmínovanie území.
Od Slovákov často počúvam slová podpory. Myslím si, že teraz čoraz viac obyvateľov Slovenska chápe, že Ukrajinci chránia nielen Ukrajinu, ale aj celú Európu pred ruskou agresiou. A to nie sú len patetické slová, ale realita dnešnej doby.
Rozhovor s Nataliou Veselovu si môžete prečítať na webe ta3.com aj v ukrajinčine.