Misia KFOR zamietla požiadavku srbskej armády a polície o vstup do Kosova
Vojenská mierová misia NATO v Kosove KFOR odmietla požiadavku srbskej vlády o povolenie vstúpiť s približne 1000 príslušníkmi srbskej polície o ozbrojených síl do Kosova. Belehrad o to požiadal v súvislosti s nedávnym napätím medzi týmito dvoma balkánskymi krajinami. V nedeľu to uviedol srbský prezident Aleksandar Vučič. Informujeme podľa správy z agentúry Reuters.
"Misia KFOR odpovedala, že podľa nej nie je potrebné vyslať do Kosova srbskú armádu," vyhlásil Vučič v rozhovore pre súkromnú televíziu Pink. Reuters pripomína, že Srbsko v decembri požiadalo KFOR o povolenie vstúpiť s 1000 vojakmi na kosovské územie. Urobilo tak v súvislosti s potýčkami na severe Kosova, ktorý obývajú najmä etnickí Srbi.
Srbsko sa pri tom odvolávalo na rezolúciu Bezpečnostnej rady OSN z roku 1999, ktorá sa zmieňuje o možnej prítomnosti srbských bezpečnostných síl v Kosove. Takéto nasadenie srbských vojakov by však malo len úzky mandát a podmienkou by bol súhlas KFOR.
Prezident Vučič taktiež kritizoval mierové sily KFOR za to, že o svojom rozhodnutí nepovoliť srbskej armáde vstup do Kosova informovali v predvečer pravoslávnych Vianoc.
Kosovo sa po intervencii NATO v roku 1999 dostalo pod správu misie OSN (UNMIK). V roku 2008 vyhlásilo jednostranne nezávislosť. Misia KFOR pod vedením Severoatlantickej aliancie sa dosiaľ stará o vojenskú bezpečnosť v Kosove. Belehrad štátnosť Kosova neuznáva.