Odíde Rusko s dlhým nosom? Päť scenárov, ako by sa v roku 2023 mohol vyvíjať konflikt na Ukrajine
Konflikt na Ukrajine sa prehupol do druhého kalendárneho roka a blíži sa k prvému roku trvania. Ako sa vojna vyvinie v roku 2023? Skončí sa na bojisku či za rokovacím stolom? Alebo potrvá až do roku 2024? Spravodajský portál BBC sa na možné scenáre vývoja pýtal niekoľkých vojenských analytikov.
Ukrajina svoje územia získa späť
Andrei Piontkovsky, vedec a analytik, ktorý pracuje vo Washingtone DC
Ukrajina vyhrá, ak najneskôr na jar 2023 úplne obnoví svoju územnú celistvosť. Tento záver však ovplyvňujú dva faktory.
Jedným je motivácia, odhodlanie a odvaha ukrajinskej armády a ukrajinského národa ako celku, čo nemá v modernej vojnovej histórii obdobu. Druhým je fakt, že po rokoch ustupovania ruskému diktátorovi Západ konečne dospel a uvedomil si dôležitosť historickej výzvy, ktorej čelí. Najlepšie to ilustruje nedávne vyhlásenie generálneho tajomníka NATO Jensa Stoltenberga.
"Cena, ktorú platíme, je v peniazoch. Zatiaľ čo cena, ktorú platia Ukrajinci, je v krvi. Ak autoritárske režimy uvidia, že silu je možné odmeniť, všetci zaplatíme oveľa vyššiu cenu. A svet sa pre nás všetkých stane nebezpečnejším. "
Presné načasovanie nevyhnutného víťazstva Ukrajiny bude závisieť od rýchlosti, akou jej NATO dokáže dodať nový balík vojenských zbraní (tanky, lietadlá, strely s dlhým doletom).
Očakávam, že Melitopol sa v najbližších mesiacoch (možno týždňoch) stane kľúčovým bodom, kde budú prebiehať boje. Po ovládnutí Melitopolu sa Ukrajinci bez problémov budú opäť plaviť po Azovskom mori. Tým sa fakticky prerušia zásobovacie a komunikačné trasy na Krym.
Ruská kapitulácia bude formálne dohodnutá na technických rokovaniach. Docielia ju ničivé postupy Ukrajiny na bojisku. Víťazné mocnosti – Ukrajina, Spojené kráľovstvo, USA – vytvoria novú medzinárodnú bezpečnostnú štruktúru.