Odkvitnutú vianočnú ružu nevyhadzujte: Ako sa o ňu starať, aby vykvitla aj o rok?
Symbol sviatkov v podobe kvitnúcej vianočnej ruže nie je jednorazová záležitosť. Po odkvitnutí ju nevyhadzujte.

Aj keď vám už tento rok nebude robiť radosť, na ďalšie Vianoce môže pri správnej starostlivosti táto rastlinka opäť vykvitnúť.
Kvitnutie
Ak ste si pred sviatkami kúpili ešte nerozkvitnutú vianočnú ružu, môže vám robiť radosť svojimi kvetmi dokonca až do februára. Väčšinou však dávame prednosť kúpe červených či bielych až žltých rozvitých listov, a tak v tomto termíne rastlinka odkvitá a odchádza ako samotné sviatky. To však neznamená, že patrí do koša. Nejedná sa o jednoročku, o ďalších dvanásť mesiacov vám môže opäť robiť radosť.
Rez
Keď nastane čas, že svoje farebné listy, ktoré pôsobia ako kvet, rastlinka zhodí, môžete ju zrezať. Záhradnými nožnicami ostrihajte jednotlivé výhonky tak, aby ostalo približne desať centimetrov. Zo stoniek bude vytekať biela šťava, ktorá je jedovatá, takže pracujte v rukaviciach. Tekutinu zastavíte napríklad namočením do teplej vody alebo priložením plamienka zápalky či sviečky.
Presadenie
Takto upravená rastlina vám veľa radosti ako dekorácia neurobí, preto ak máte tú možnosť, presaďte ju von, kde bude čakať až do ďalších sviatkov. Až s príchodom jesene vianočnú ružu treba preniesť opäť do vnútra a kontrolovať jej korene. V tomto období nemá rastlina rada priveľa vody. Ak by ste ju prelievali, zhadzovala by novonapučané lístky.
Znovu zakvitne
Približne mesiac pred Vianocami prichádza najväčšia snaha pestovateľov. Ak chcete, aby ruža znovu zakvitla, musíte jej dopriať len osem hodín slnka denne. Viac hodín by znamenalo, že vaša snaha nedospeje do zdarného konca, preto po pár hodinách treba rastlinku buď prekladať na tmavšie miesto, alebo ju zakrývať, napríklad novinami. Pozor, rastline však vadí aj svetlo z lámp, či už interiérových alebo pouličných, preto naozaj pozor na to, kam ju umiestnite.