Nová ruská zbraň. Patent naznačuje, ako by mohla vyzerať
Ruské letectvo pripravuje nový strategický bombardér. Nazvaný by mal byť PAK DA a verejnosť prakticky nepozná, ako by mal vyzerať. Niečo však prezradili snahy ruských konštruktérov o ochranu ich duševného vlastníctva.
Konflikt narušil rozpočet
Možno najzaujímavejšia je však skutočnosť, že PAK DA zrejme zostáva ústredným prvkom ruských vojenských plánov, a to napriek vojne na Ukrajine. Koniec koncov, okrem nedostatku kritických komponentov spôsobeného sankciami je tu požiadavka na zabezpečenie náhrad za opotrebované lietadlá a tiež na ďalšiu obmenu staršieho vybavenia zo sovietskej éry. Veľkou otázkou však je, či existuje reálna šanca, že Rusko PAK DA skutočne postaví a dostane do vzduchu, nech už sa tak stane kedykoľvek.
V prospech projektu hovorí skutočnosť, že Tupolev k nemu zrejme pristupuje s pomerne nízkym konštrukčným rizikom. Napriek tomu, že konfigurácia takéhoto bombardéra je pre Rusko nová, plánuje sa využitie značnej časti subsystémov a výzbroje z Tu-160M a z iných existujúcich lietadiel. Zároveň aj bezpilotné lietadlo S-70 Ochotnik pravdepodobne poskytne užitočné údaje, pokiaľ ide o systémy riadenia letu a technológie "stealth" v konštrukcii.
Okrem už spomínaných motorov, vychádzajúcich z motorov Tu-160M, by mal PAK DA disponovať radarom AESA, odvodeným od radaru používaného v stíhacom lietadle Su-57 Felon. Program Su-57 ukázal, že Rusko môže byť schopné postaviť bojové lietadlá novej generácie s kompletnými subsystémami, vrátane avioniky a zbraní. Ich skutočná výroba v zmysluplných počtoch je však niečo iné. Kremeľ v roku 2019 zadal objednávku na 76 modelov Su-57, ale zatiaľ bolo dodaných len niekoľko predsériových a sériových lietadiel pre testovacie jednotky.
Nie je ťažké si predstaviť, že by sa prototyp PAK DA mohol vzniesť do vzduchu, aby nasledovala len hŕstka predsériových lietadiel. To bude pravdepodobne do značnej miery závisieť aj od pokroku pri vývoji Tu-160M.
Pokiaľ bude novo postavený Blackjack nakoniec podstatne lacnejší ako PAK DA, bol by to silný argument na to, aby sa namiesto neho vyrábalo výhradne toto lietadlo a možno sa doň pri pokračovaní výroby začlenili niektoré pokročilé subsystémy z PAK DA. Otázka nákladov je pravdepodobne jednou z tých, ktoré sa budú nad programom PAK DA vznášať, najmä preto, že aj iné obranné programy s veľkým rozpočtom už dostali ranu, a to ešte pred vojnou na Ukrajine.
Potrebuje Rusko neviditeľný bombardér?
V tejto súvislosti si možno len ťažko predstaviť, že by Rusko malo prostriedky na výmenu svojej flotily bombardérov za pokročilý typ alebo, že by tomu dalo prednosť, keď jeho ekonomiku drvia sankcie a ruská armáda utrpela obrovské straty na vybavení a živej sile vo vojne, ktorá v tejto chvíli nemá predvídateľný koniec. Existuje aj argument, že Rusko v skutočnosti nepotrebuje neviditeľný strategický bombardér.
Najkritickejšia je v každom prípade otázka sankcií, najmä pokiaľ ide o prístup k vysoko technologickým elektronickým súčiastkam. Bez nich bude stavba akéhokoľvek sofistikovaného lietadla, v neposlednom rade bombardéra dlhého doletu, ťažká. Ako uvádza Butowski, "ak bude západné embargo na dodávky, zavedené po februárovej ruskej invázii na Ukrajinu, účinné, mohlo by úplne zablokovať výrobu lietadiel v Rusku". Ak sa teda nenájde riešenie tohto problému, môže sa PAK DA stať ďalším porazeným v dôsledku pokračujúcej ruskej ofenzívy na Ukrajine.