Schôdza parlamentu sa skončila. O štátnom rozpočte by sa malo hlasovať vo štvrtok

21.12.2022 09:49

V Národnej rade SR sa skončila rozprava k rozpočtu. Počas dňa prebiehali diskusie k viacerým témam, prioritou však bol návrh štátneho rozpočtu na budúci rok, o ktorom by sa malo hlasovať vo štvrtok, aktuálne to vyzerá tak, že by návrh rozpočtu s avizovanými úpravami mohol byť schválený a Slovensko by sa mohlo vyhnúť provizóriu.

Zavedenie limitu verejných výdavkov na rok 2023, ako aj presun prostriedkov zo všeobecnej pokladničnej správy (VPS) do rezortov zdravotníctva a spravodlivosti. Aj tieto zmeny prináša pozmeňujúci návrh k štátnemu rozpočtu na budúci rok, ktorý v opätovne otvorenej rozprave k návrhu predstavil predseda finančného výboru Národnej rady (NR) SR Marián Viskupič (SaS).

Limit verejných výdavkov na budúci rok má byť určený priamo v zákone o štátnom rozpočte, a to vo výške 41,321 miliardy eur. “Navrhovaným ustanovením sa deklaruje záväzok SR mať limit verejných výdavkov na rok 2023,” priblížili autori zmien, poslanci Milan Vetrák, Marek Šefčík a Marián Viskupič. Slovensko sa k tomu zaviazalo v pláne obnovy a Európska komisia (EK) ich zavedenie očakáva.

Takto stanovený limit bude platný do určenia výdavkových limitov Radou pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ), ako to predpokladá zákon. Zostane však v platnosti, ak ňou stanovený limit bude vyšší. Ak RRZ naopak určí prísnejší limit, bude o ňom hlasovať NR SR a táto nižšia hodnota môže nahradiť pôvodný limit stanovený v zákone o štátnom rozpočte.

Z viacerých rezerv, ktoré sú súčasťou všeobecnej pokladničnej správy, sa do kapitoly rezortu zdravotníctva má presunúť 820 miliónov eur. Súčasťou vyšších výdavkov tejto kapitoly je aj zvýšenie platby za poistencov štátu o 515 miliónov eur. Kapitola ministerstva spravodlivosti presunom z VPS získa dodatočných 33 miliónov eur na zabezpečenie nových sídiel súdov. 

Poslanci diskutovali v stredu dopoludnia o zákone o solidárnom príspevku rafinérií a ďalších firiem. Schôdza sa začala o niečo neskôr vzhľadom na zasadnutie finančného výboru. Zo zákona vyplýva, že firmy a ropné rafinérie, ktoré vytvárajú aspoň 75 % svojho obratu z hospodárskej činnosti v odvetví ropy, zemného plynu, uhlia a rafinérií, by mali v nasledujúcom období platiť solidárny príspevok z vyšších ziskov.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok