Putinovi sa nepodarilo presvedčiť Lukašenka, aby sa zapojil do vojny, uviedol americký Inštitút pre štúdium vojny
Ruskému prezidentovi Vladimírovi Putinovi sa zrejme opäť nepodarilo presvedčiť bieloruského vodcu Alexandra Lukašenka, aby sa pripojil k jeho vojnovému ťaženiu na Ukrajine. V analýze zverejnenej v noci z pondelka na utorok to uviedol americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW), ktorý reagoval na pondelňajšiu Putinovu návštevu v Bielorusku. Agentúra Reuters potom napísala, že podľa amerických diplomatov v Moskve panujú protichodné názory na to, či na Ukrajine začať protiofenzívu.
Reuters v utorok s odvolaním sa na vysoko postaveného činiteľa amerického ministerstva zahraničia napísal, že niektorí ľudia v ruskom vedení chcú pokračovať v ofenzíve na Ukrajine. "Iní sa pýtajú, či na to Rusko má kapacitu," poznamenal tento činiteľ, podľa ktorého je na ruskej strane viditeľný nedostatok munície. Washington je podľa neho pripravený na obe varianty a Kyjev bude podporovať v každom prípade.
"ISW opäť vyhodnocuje, že bieloruská účasť v Putinovej vojne proti Ukrajine zostáva nepravdepodobná," píšu analytici. Putin Bielorusko v pondelok navštívil prvýkrát od júna 2019, teda prvýkrát od pandémie covidu-19 a vlny bieloruských prodemokratických protestov z roku 2020, ktoré autoritársky Lukašenko potlačil s pomocou Kremľa.
Lukašenkov režim na začiatku vpádu ruských vojsk na Ukrajinu tento rok vo februári poskytol bieloruské územie ruským vojakom, ktorí útočili na Kyjev. V súčasnosti Rusom umožňuje podnikať z bieloruského územia vzdušné útoky na Ukrajinu a ruskú inváziu podporuje aj materiálne. Lukašenko však opakovane povedal, že Bielorusko nemá v pláne vyslať na Ukrajinu svoje jednotky.
Analytici uviedli, že vodcovia verejne o ruskej invázii na Ukrajinu počas návštevy nehovorili, upozornili však, že Bielorusko čelí hrozbe zo Západu. ISW už na začiatku tohto mesiaca uviedol, že priame zapojenie Bieloruska do vojny je podľa neho nepravdepodobné. Lukašenkove tvrdenie o nutnosti ochrany bieloruských hraníc pred štátmi NATO a Západom všeobecne analytici hodnotia ako snahu odôvodniť, prečo sa Minsk nepripojí k ruskej invázii.
"Lukašenko na stretnutí v Misku 19. decembra pravdepodobne odmietol Putinove pokusy prinútiť Bielorusko k hlbším integračným ústupkom," uvádza aj ISW. Putin v pondelok upozornil, že sa Rusko nesnaží Bielorusko "pohltiť". Uviedol, že tieto "fámy" sú pokusom nepriateľov Bieloruska a Ruska spomaliť "integračný proces" oboch krajín. ISW si všíma, že toto vyhlásenie ruský prezident urobil po tom, čo Lukašenko hovoril o bieloruskej nezávislosti a plnej suverenite. Rusko a Bielorusko tvoria formálne zväzové súštátie od roku 1999.