Prílev Rusov zvyšuje ceny v tureckom letovisku Antalya. Domáci sa búria, spísali petíciu
Anželika je jedným z mnohých Rusov, ktorí sa po invázii Moskvy na Ukrajinu presťahovali do tureckého letoviska Antalya. Ich príchod ale zvýšil ceny domov a nájmov, čo viedlo miestnych k spísaniu petície požadujúcej zákaz vstupu cudzincov na trh s realitami. Petíciu od minulého mesiaca podpísalo v meste asi 13-tisíc ľudí, ktorí sa obávajú, že veľký príliv cudzincov, okrem Rusov aj Ukrajincov a ďalších, znamená, že mnoho Turkov si nebude môcť dovoliť tu žiť, píše agentúra Reuters.
"Je to trochu smutné, že nás nechcú, zatiaľ čo my si nemôžeme dovoliť vrátiť sa do svojej vlasti," hovorí Anželika, ktorá predtým, než sa s manželom presťahovala do Antalye, aby zabezpečila lepšiu budúcnosť svojim dvom deťom, viedla v Moskve obchod s nábytkom. "Verím, že cudzinci, ktorí sem prichádzajú, môžu Antalyi veľmi priniesť," odpovedá na otázku ohľadom petície.
Turecko je krajinou, ktorá zostáva otvorená ruským návštevníkom a investíciám. Ruština je bežne počuť v Istanbule a v Antalyi, ktorá je pre Rusov dlhodobo obľúbenou prázdninovou destináciou.
Štyridsaťročná Anželika uvádza, že za svoj byt platí mesačné nájomné asi 16 000 tureckých lír (takmer 810 eur). Podľa susedov pritom len pár mesiacov predtým, než sa nasťahovala, bol byt v ponuke za 5000 až 6000 lír (253 až 303 eur).
Petícia, ktorá je dostupná na webe change.org, uvádza, že výrazná migrácia do Antalye prudko zvýšila ceny bytov. Tie sú tak pre študentov a ďalších miestnych obyvateľov nedostupné. Za desať mesiacov tohto roku bolo podľa oficiálnych údajov v Antalyi predaných cudzincom 16 779 domov. To je oproti minulému roku nárast o 94 percent. Predaj prudko vzrástol najmä po začiatku vojny na Ukrajine.
Rusi potom predbehli Iráncov a stali sa najväčšími zahraničnými kupcami domov v Turecku. Za desať mesiacov kúpili v celej krajine 11 334 nehnuteľností. Na celkovom počte predajov nehnuteľností cudzincom sa podieľali zhruba pätinou. Tým, ktorí minú najmenej 400 000 USD (asi 377 380 eur), je udelené turecké občianstvo.
Ukrajinci odrážajú nové ruské útoky. Okupanti za posledný deň vypálili takmer sto riadených striel
Turecká vláda sa snaží o rovnomernejšie rozdelenie prichádzajúcich cudzincov. Zakázala preto ďalšiu registráciu adries v desiatich štvrtiach Antalye.
Jeden zo signatárov petície, dvadsaťsedemročný Mert Aslan, hovorí, že cena bytu, ktorý chcela jeho rodina kúpiť, sa za rok zvýšila na 3,5 milióna lír (cca 177-tisíc eur) zo 475 000 lír (asi 24-tisíc). "Mala by byť zavedená regulácia trhu s bývaním," hovorí. "Príliv Rusov a Ukrajincov nás dostal do ťažkej situácie. Vykresľovať ich príchod ako oživenie ekonomiky je podľa mňa manipulácia," dodáva.
Petícia tiež upozorňuje, že nájmy v Antalyi za posledné dva roky stúpli o takmer 400 percent. Každý štvrtý obyvateľ štvrte Konyaalti je potom podľa petície kvôli dopadom vojny cudzinec. Yüksel Nezih Töreliová, ktorá spravuje komplex s 229 apartmánmi v Konyaalti, uvádza, že demografická zmena je tu viditeľná, a to aj na luxusných vozidlách, ktoré zapĺňajú parkovisko.
Napätie na trhu s bývaním v Turecku navyše prehlbuje inflácia. Tá sa teraz v medziročnom porovnaní blíži 85 percentám. Ankara kritizuje inváziu Moskvy na Ukrajinu, ale stavia sa proti sankciám voči Rusku, ktoré nie sú prijaté v rámci Organizácie Spojených národov (OSN). Naďalej tiež prevádzkuje lety do Ruska.
Podľa realitných spoločností Rusi v Turecku kupujú nehnuteľnosti, aby ochránili svoje financie pred západnými sankciami. Sú však aj podnikaví Turci, ktorým súčasná situácia prináša výhody. Jedným z nich je Emirhan, ktorý uvádza, že našiel spôsob, ako na prudkom raste cien zarobiť, a to tak, že prenajíma svoj byt cudzincom za približne 45 000 lír (asi 2277) mesačne a sám býva v dodávke.