Čo robia počas Vianoc moslimovia či pohania? Budhisti zdobia figovník, židia zapaľujú sviečky
December a jeho posledný týždeň sa v krajinách, kde prevažuje kresťanstvo, spája s Vianocami. Hoci by sa zdalo, že nimi žije celý svet bez ohľadu na vieru, nie je to celkom tak. Prvky podobné tým, ktoré poznáme z kresťanských vianočných sviatkov, nájdeme aj v iných náboženstvách.
Pohania vítajú predlžovanie dní
Pohania, čarodejníci a wiccania oslavujú v období Vianoc sviatok Yule či Yuletide, teda zimný slnovrat, ktorý v roku 2022 pripadá na 21. decembra. Dni sa po ňom začnú opäť predlžovať a noci krátiť.
Wiccanské sviatky sú naviazané na elementy, ročné obdobia a podoby ich boha a bohyne. "Pri zimnom slnovrate pracujeme s bohom, Slnečným kráľom, ktorý po období tmy a chladu opäť nadobúda silu," vysvetlil wiccanský kňaz Miroslav Varchol.
Pohanské rituály a tradície sa však zamiešali aj medzi oslavy Vianoc v iných náboženstvách a kultúrach. Pre pohanov je bežné mať v období sviatku Yule veľkú hostinu pripomínajúcu štedrovečernú večeru a taktiež prítomnosť stromov, ktoré pohania nosia na oslavy tak ako iné domácnosti vianočný stromček.