ROZHOVOR: Keď Matoviča chytí ošiaľ, je ochotný rozbiť všetko, hovorí Bugár pred hlasovaním o vláde

Čas s vnučkou by za politiku nevymenil. Nezlákal ho ani nový projekt Mikuláša Dzurindu. Bývalý šéf strany Most-Híd Béla Bugár hovorí, že kabinet Eduarda Hegera využíva 48 hodín pred hlasovaním o vyslovení nedôvery na hľadanie poslancov, ktorí "by boli ochotní za niečo nepovaliť vládu". Ako vníma odchod Martina Borguľu z klubu Sme rodina a či by odchod Igora Matoviča pomohol vláde prežiť, sme sa pýtali v rozhovore.

ROZHOVOR: Keď Matoviča chytí ošiaľ, je ochotný rozbiť všetko, hovorí Bugár pred hlasovaním o vláde
Foto: ta3

V súvislosti s Dzurindom sa spomínal aj návrat Ivana Mikloša...

On to vylúčil. Bol by "padnutý na hlavu", keby sa chcel vrátiť do tejto politiky.

Prioritou je rodina

Vás to teda nemotivuje byť v politike opäť viditeľnejší?

Určite nie. Chcem byť viditeľný v očiach mojej vnučky. Moju dcérku som ani raz neprebalil, lebo som bol aktívny v politike. Túto vnučku niekedy prebaľujem aj dvakrát za deň. To je ten rozdiel. Nevymením to za nič.

Podľa posledného prieskumu z nedele by sa do parlamentu tesne dostala aj strana Aliancia. Silnie podľa vás v regiónoch opäť dopyt po maďarských stranách? Ako to vnímate vy, keď sa rozprávate s ľuďmi?

Veľa ľudí nevie, čo je za číslom 5,1 %. Veľmi dobre dopadli v regionálnych voľbách. Tesne pred voľbami sa dohodli a ťahali za jeden koniec povrazu. Ľudia začali hovoriť, že sa konečne nehádajú a išli voliť.

Tí, ktorí pred štyrmi-piatimi rokmi pri 30-percentnej účasti získali pár tisíc hlasov, pri účasti 43-percentnej získali dvojnásobok. Namiesto osem získali skoro 16-tisíc hlasov. Ľudia ocenili to, že sa dohodli.

József Berényi už povedal pred rokom v decembri, že by bolo dobré zrušiť tri platformy, teraz sa na republikovej rade nedohodli. Dokonca platforma SMK kvôli tomu, že nedošlo k hlasovaniu o niektorých návrhoch ohľadom zrušenia platforiem, vypochodovala. Zase je napätie. 

Ak to bude takto pokračovať, predseda Aliancie pohrozil, že keď budú mať 28. januára snem, kde chcú zrušiť platformy, a nedôjde k tomuto kroku a platformy budú naďalej existovať, tak odstúpi. Napätie bude pokračovať ešte minimálne mesiac. Ak dôjde k tomu, že zrušia platformy, tak niektoré z tých dvoch platforiem, ktoré budú zrušené, odídu, zoslabia stranu. Ak ich nezrušia, tak dôjde k zmene predsedu. 

Ak budú predčasné voľby budúci rok alebo normálne voľby v roku 2024, tak je už málo času, aby sa vzchopili a znovu presvedčili ľudí, že sa konečne znovu dohodli. Tvrdím, že s takýmto štýlom politiky, ako robí SMK, sa do parlamentu nedostatnú.

Váš názor na ruskú agresiu je známy. Minister obrany Naď sa minulý týždeň po návšteve Ukrajiny vyjadril, že v Kyjeve majú obavy, ako sa u nás vyvinie situácia s vládou, či sa nevrátia späť ľudia, ktorí sa chodili klaňať do Moskvy. Začalo by Slovensko kopírovať Orbánov postoj?

Nemyslím si. V budúcnosti už nebude mať žiadna politická strana takú silu. Orbán mal sám silu zmeniť politický systém, ktorý vyhovuje najsilnejšej strane. Všetko obsadil svojimi ľuďmi, aj rétoriku má akú má. 

Na Slovensku k tomu nedôjde. Počul som vyjadrenia pána Zelenského (pozn. ukrajinského prezidenta Volodymra Zelenského), ktorý hovoril o tom, že je to vec Slovenska. Samozrejme, vníma to, že môže dôjsť k nejakej zmene, ale predpokladá, že pomoc, ktorú Slovensko dáva Ukrajine, a nemá na mysli len zbrane a zbraňové systémy, ale napríklad aj to, že prijíma tých, ktorí utečú a chcú sa tu zamestnať, alebo len chvíľku bývať, že tá pomoc bude aj naďalej poskytnutá. Nespájal by som to s tým. Dokonca tvrdím, že pán Naď trošku postrašil ľudí, aby náhodou nedošlo k nejakej zmene v tom, ako nás budú vnímať. Ja si to nemyslím.

Článok pokračuje na ďalšej strane
Strana 3 / 4
zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok