USA majú vo väzbe muža, ktorý mal zostrojiť bombu pre atentát nad škótskym mestom Lockerbie
Spojené štáty majú vo väzbe obyvateľa Líbye, ktorý údajne zostrojil bombu pre atentát na let Pan Am nad škótskym mestom Lockerbie, pri ktorom v roku 1988 zomrelo 270 ľudí. Uviedla to stanica BBC s odkazom na škótske úrady.
USA obvinili Adžíla Muhammada Masúda z účasti na najkrvavejšom teroristickom útoku na britskom území pred dvoma rokmi. Podľa BBC v novembri kolovali informácie, že podozrivého uniesla v Líbyi jedna z miestnych milícií.
"Rodiny obetí atentátu nad Lockerbie sa dozvedeli, že Adžíl Muhammad Masúd je zadržaný v Spojených štátoch," uviedla škótska prokuratúra, ktorá chce spolupracovať na objasnení úlohy Líbyjca v atentáte s britskou a americkou vládou.
Muž bol považovaný za experta na výbušniny režimu líbyjského diktátora Muammara Kaddáfího a za strojcu výbušného zariadenia umiestneného na lete spoločnosti Pan Am z Londýna do New Yorku. Kvôli výbuchu zomrelo 259 ľudí na palube lietadla a 11 ľudí usmrtili padajúce trosky. Spojené štáty Masúda obvinili z účasti na atentáte v roku 2020.
Podľa BBC v novembri kolovali informácie, že podozrivého uniesla v Líbyi jedna z miestnych milícií. To posilnilo špekulácie, že muž bude odovzdaný americkým úradom. Jediným odsúdeným za atentát bol dôstojník líbyjských tajných služieb Abdal Basat Alí Midžrahí. V januári 2001 dostal doživotie. Midžrahí bol ale v auguste 2009 prepustený zo zdravotných dôvodov zo škótskeho väzenia do Líbye, kde v máji 2012 zomrel.
Incident vo svojej dobe spôsobil značný rozkol medzi Líbyou a západnými štátmi vrátane USA, ktoré severoafrický štát obviňovali napríklad aj z útoku na diskotéku v západnom Berlíne z roku 1986, pri ktorej zomreli traja ľudia, z ktorých dvaja boli americkí vojaci. Viac ako 200 ďalších ľudí utrpelo zranenia, medzi nimi asi 50 príslušníkov americkej armády.
Kaddáfího vláda prijala zodpovednosť za útok na lietadlo nad Lockerbie až v roku 2003. Líbya sa dohodla na finančnej kompenzácii s rodinami zosnulých výmenou za zrušenie sankcií. Administratíva Georgea Busha mladšieho potom v roku 2006 Líbyu vyradila zo zoznamu krajín podporujúcich terorizmus a obnovila s ňou diplomatické vzťahy.