Česká vláda pre ilegálnu imigráciu predĺžila kontroly na hraniciach so Slovenskom

7.12.2022 12:27

Kontroly na českých hraniciach so Slovenskom budú pokračovať ďalších 14 dní, rozhodla dnes podľa informácií ČT vláda na návrh ministra vnútra Víta Rakúšana. Bez predĺženia by skončili 12. decembra. Česko obnovilo kontroly kvôli migrantom prichádzajúcim do EÚ takzvanou západobalkánskou cestou v závere septembra.

Režim, ktorý medzi Českou republikou a Slovenskom platí od konca septembra, môže fungovať podľa schengenských pravidiel najdlhšie pol roka, teda do konca marca. Opatrenie podľa Rakúšana zafungovalo, darí sa aj diplomatické rokovania, ktoré majú migráciu obmedziť, napríklad tlak na Srbsko, aby harmonizovalo vízovú politiku s krajinami EÚ. Rakúšan pred dnešným zasadnutím kabinetu navrhoval ich predĺženie o 30 dní, jeho aktuálne vyjadrenie sa zatiaľ nepodarilo získať.

Vláda v októbri rozhodla, že na hraniciach môže pomáhať až 80 vojakov a maximálne 60 príslušníkov colnej správy. Dnes zaradila na program materiál , ktorý by umožnil pokračovanie ich pomoci až do doby, než kontroly skončia. Podľa návrhu by sa mal maximálny počet colníkov uvoľnených na kontroly na hraniciach znížiť o polovicu na 30.

Naposledy vláda rozhodovala o predĺžení kontrol 27. októbra. O vyhlásení kontrol je potrebné po počiatočnej fáze Európsku komisiu informovať vopred. Vo výnimočných prípadoch môžu trvať maximálne dva roky. Cudzinci prichádzajúci najmä zo Sýrie využívajú Česko ako tranzitnú krajinu, chcú cez neho pokračovať do ďalších štátov EÚ. Cesta vedie cez Maďarsko a Srbsko.

Počet migrantov, ktorí od januára do septembra vstúpili nelegálnym spôsobom do krajín Európskej únie po takzvanej balkánskej trase, sa podľa pohraničnej agentúry Frontex medziročne zvýšil o 170 percent. V prvých deviatich mesiacoch tohto roka bolo na vonkajšej hranici EÚ zadržaných 228.000 utečencov bez povolenia, čo bolo najviac za toto obdobie od roku 2016. Počet utečencov, ktorí vstúpili do EÚ nelegálne, sa od januára do konca septembra zvýšil medziročne o 70 percent. Najvyšší nárast vykazuje práve balkánska trasa a potom štáty východného Stredomoria, kde sa počty zvýšili o 118 percent.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok