Iránska vláda nepotvrdila rozpustenie mravnostnej polície. Okolo jej zákazu panujú nejasnosti

5.12.2022 17:18

Okolo zákazu mravnostnej polície v Iráne panujú nejasnosti. Iránsky generálny prokurátor Mohammad Džafar Montazerí cez víkend vyhlásil, že táto polícia nemala nič spoločné s justíciou, a naznačil, že bola zrušená v podobe, v akej vznikla. Svetové médiá potom tvrdili, že mravnostná polícia bola rozpustená.

Iránska vláda nepotvrdila rozpustenie mravnostnej polície. Okolo jej zákazu panujú nejasnosti
Foto: TASR/AP

Štatút zložky je nejasný

Server britskej BBC v pondelok poznamenal, že štatút tejto zložky je nejasný. Iránska vláda rozpustenie nepotvrdila a miestne médiá uvádzajú, že Montazerího výroky boli dezinterpretované. Podľa Washingtonu nič nenasvedčuje tomu, že by sa po víkendovom oznámení postavenie žien v Iráne zlepšilo. Mravnostná polícia v Iráne dohliada okrem iného na to, či ženy chodia náležite obliekané a či majú zahalené vlasy, ako to vyžadujú prísne zákony islamského Iránu. 

Keď v septembri v nemocnici po prevoze z policajnej cely, onedlho po zadržaní mravnostnou políciou, za nejasných okolností zomrela 22-ročná iránska Kurdka Mahsa Amíníová, vyvolalo to v krajine bezprecedentné protesty proti režimu. Pre islamskú republiku predstavujú jednu z najväčších výziev od revolúcie z roku 1979.

BBC pripomína, že Irán mal od revolúcie rôzne varianty mravnostnej polície. Jej posledná verzia, označovaná ako Výchovná stráž, je hlavným orgánom zodpovedným za vymáhanie zákonov, ktoré sa týkajú správania. 

Jej hliadky dohliadajúce na dodržiavanie pravidiel obliekania začali pôsobiť v roku 2006. Montazerí okrem iného zdôraznil, že mravnostná polícia nemala nič spoločné s justíciou a že justícia bude pokračovať v "monitorovaní" správania ľudí na miestnej úrovni. Nejasne však tiež hovoril o uzavretí mravnostnej polície. Výchovná stráž je súčasťou národnej polície a spadá pod ministerstvo vnútra.

Išlo o dezinterpretáciu?

Podľa iránskej arabskojazyčnej štátnej televízie Al-Alam sa niektoré médiá slová generálneho prokurátora "pokúsili dezinterpretovať". "Z poznámok Džafara Montazerího bolo možné upovedomiť nanajvýš to, že hliadky mravnostnej polície nie sú od svojho zrodenia napojené na súdnictvo," uviedla televízia. Konzervatívna študentská agentúra SNN odsúdila "falošné titulky" a zdôraznila, že nosenie hidžábu je v Iráne stále zákonom.

Reformný denník Šark uviedol, že oslovil tlačové oddelenie teheránskej polície, jej predstavitelia sa však "vyhli" odpovedi na otázku ohľadom rozpustenia Výchovnej stráže. Ani iránsky minister zahraničných vecí Hosejn Amírabdolláhján počas svojej návštevy Srbska nepotvrdil ani nevyvrátil pravosť informácií o zrušení mravnostnej polície. "V Iráne sa všetko vyvíja dôsledne v rámci demokracie a slobody," zdôraznil šéf iránskej diplomacie.

Montazerí v sobotu tiež povedal iránskemu parlamentu, že zákon nariaďujúci ženám nosenie hidžábu bude preskúmaný. Ak by sa potvrdilo, že mravnostná polícia bola rozpustená, znamenalo by to ústupok protestujúcim. Nie je ale zaručené, že by nepokoje ustali, poznamenala BBC. "To, že sa vláda rozhodla rozpustiť mravnostnú políciu, neznamená, že protesty končia," povedala BBC jedna z iránskych žien. 

Podľa amerického ministerstva zahraničia nič nesignalizuje, že by sa postavenie žien v Iráne zlepšovalo. "Bohužiaľ nič nenasvedčuje tomu, že by iránski vodcovia zlepšili spôsob správania sa voči ženám a dievčatám alebo že by ukončili násilie voči pokojným demonštrantom," uviedol hovorca ministerstva. Odmietol pritom komentovať "nejasné a vágne" tvrdenia iránskych predstaviteľov.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok