Nemecký energetický koncern RWE chce od Gazpromu odškodné. Za nedodanie zemného plynu začal proti nemu arbitráž
Nemecký energetický koncern RWE začal kvôli nedodaniu zemného plynu arbitrážne konanie proti ruskej spoločnosti Gazprom. Denníku Handelsblatt to povedal hovorca podniku. RWE pritom nie je v Nemecku prvý, kto sa za obmedzenie dodávok ruského plynu snaží od Gazpromu domôcť odškodného.
Na konci novembra oznámila spoločnosť Uniper, ktorá je najväčším dovozcom ruského zemného plynu do Nemecka, že proti Gazpromu začala arbitrážne konanie. Koncern RWE mal podobne ako Uniper s Gazpromom zmluvu o dodávkach plynu, ktorý do Nemecka prúdil predovšetkým plynovodom Nord Stream 1 po dne Baltského mora.
Zásobovanie sa ale skomplikovalo, keď Rusko vo februári začalo útok na Ukrajinu a Európska únia v odvete prijala sériu protiruských sankcií. Moskva v júni znížila dodávky plynovodom Nord Stream 1 na 40 percent kapacity a v júli až na 20 percent. Od septembra potom cez tento produktovod žiadny plyn Rusko nedodáva, plynovod bol navyše sabotážou poškodený.
Zásobovanie Maďarska ropou je možné zabezpečiť len dovozom z Ruska, povedal v Bratislave Szijjártó
Dodávatelia plynu preto kvôli obmedzeným a teraz prakticky zastaveným dodávkam ruského plynu museli túto energetickú surovinu nakupovať z iných zdrojov za výrazne vyššie ceny. Nemecko navyše nemá dostatočnú infraštruktúru, aby ihneď plne nahradilo dovoz plynu z Ruska. Nemecká vláda kancelára Olafa Scholza preto na pobreží Severného mora a Baltu buduje terminály na skvapalnený zemný plyn (LPG).
Problémy so zásobovaním dostali spoločnosť Uniper do existenčných problémov. Z toho dôvodu sa firma, nemecká vláda a jej väčšinový akcionár, ktorým je fínska spoločnosť Fortum, v septembri dohodli na zoštátnení Uniperu. Vláda tak bude v tejto firme vlastniť približne 98,5 percenta akcií. Uniper, ktorý je odkázaný na pomoc štátu, sa snaží získať arbitrážou odškodné. Vo vyhlásení z konca novembra uviedol, že na náhradu ruských dodávok zatiaľ vynaložil 11,6 miliardy eur a že suma ďalej porastie. O náhradu sa teraz usiluje aj RWE.