Keď prehovorila: Čo sa zmenilo v Hollywoode po odsúdení sexuálneho predátora Weinsteina?
Investigatívne novinárky Jodi Kantorová a Megan Twoheyová napísali v roku 2017 pre The New York Times článok o hollywoodskom filmovom producentovi Harveym Weinsteinovi, ktorého obvinili desiatky žien zo sexuálneho zneužívania. Prípad, ktorý otriasol celou Amerikou, podrobne opísali v knihe s názvom Stalo sa to aj mne. V kinách je dostupná už aj filmová verzia pod názvom Keď prehovorila. Ako zmenil americký zábavný priemysel prípad, ktorý odštartoval hnutie Me Too?
Čo je Me too
Hnutie Me Too spustila americká učiteľka Tarana Burke. #MeToo sa stal viac než len výkrikom zhromaždenia; spustil sociálne hnutie, ktoré viedlo k vytvoreniu niekoľkých organizácií na riešenie sexuálneho zneužívania a obťažovania v zábavnom priemysle.
Pod vedením Anity Hillovej v roku 2017 skupina známych osobností v oblasti zábavného priemyslu založila hollywoodsku komisiu pre odstránenie sexuálneho obťažovania a presadenia rovnosti pohlaví. Komisia, ktorú okrem iného podporuje prezidentka Lucasfilmu Kathleen Kennedyová, spolupracuje s niekoľkými významnými hollywoodskymi organizáciami vrátane Amazonu, Netflixu, Paramountu a ICM. V roku 2019 iniciovala prieskum na hodnotenie kultúry na pracovisku v rámci zábavného priemyslu.
V januári 2018 300 žien založilo združenie Times Up, aby bojovali proti diskriminácii a sexuálnemu obťažovaniu a poskytovali hlas a podporu obetiam. Skupina tvrdí, že získala viac ako 22 miliónov dolárov na právny fond na pomoc ženám. Jej poslanie, úsilie a vnútorná dynamika však zaostávajú za stanovenými cieľmi. Vo februári roku 2019 odstúpila Lisa Bordersová, bývalá prezidentka Women’s National Basketball Assn., z postu prezidentky Time’s Up a výkonnej riaditeľky po tom, čo boli voči jej synovi vznesené obvinenia zo sexuálneho zneužívania.
"To, čo vidím, je uvedomenie, ktoré tu predtým nebolo, a budovanie komunity, najmä medzi ženami,“ povedala producentka Amy Baerová, prezidentka predstavenstva Women in Film.