Traja čínski astronauti sa vrátili na Zem, posádka strávila na vesmírnej stanici pol roka
Návratový modul vesmírnej lode s tromi čínskymi kozmonautmi v nedeľu pristál v púšti Gobi na severe Číny, informovala agentúra AP. Posádka v júni vyletela na čínsku vesmírnu stanicu Tchien-kung na obežnej dráhe okolo Zeme lodí Šen-čou 14 a strávila na stanici pol roka.
Modul s astronautmi pristál v púšti Gobi o 20:10 miestneho času (13:10 SEČ). Posádku viedol astronaut Čchen Tung, ktorý sa už na jednej vesmírnej misii zúčastnil. Jej súčasťou bola aj Liou Jang, ktorá sa stala prvou ženou, ktorá v rámci čínskeho vesmírneho programu odštartovala do vesmíru, a Cchaj Sü-če. Trojicu na vesmírnej stanici vystriedali 57-ročný Fei Ťün-lung, veterán misie Šen-čou 6 z roku 2005, a kozmonauti Teng Čching-ming a Čang Lu, ktorí sú vo vesmíre prvýkrát. Misia lode Šen-čou 15, s ktorou vyleteli na obežnú dráhu, odštartovala z kozmodrómu Ťiou-čchüan v utorok.
Vystriedaním posádok bola zavŕšená posledná fáza konštrukcie čínskej vesmírnej stanice. Tretí a posledný modul sa na konci októbra pripojil k stanici, čo bol jeden z posledných krokov vo viac ako desaťročnom úsilí Číny o udržanie stálej prítomnosti na obežnej dráhe.
Dokončenie prvej čínskej vesmírnej stanice, ktorej životnosť Peking plánuje až na 15 rokov, je míľnikom v ambíciách Číny na nízkej obežnej dráhe okolo Zeme. Starnúca Medzinárodná vesmírna stanica (ISS), ktorú spravuje americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA), by mohla ukončiť prevádzku do konca tohto desaťročia.
Čínska vesmírna stanica Tchien-kung vzniká bez pomoci iných štátov. Čína sa na projekte ISS nepodieľa kvôli nesúhlasu Spojených štátov, ktorým vadí, že čínsky vesmírny program riadi vojenské krídlo čínskej komunistickej strany.