FOTO: Odmietanie vakcín, žiaden covid a biele protesty. Vysvetľujeme, čo sa deje v Číne
Najľudnatejšia krajina sveta sa zmietala v posledných týždňoch v protestoch. Nulová tolerancia covidu a nekončiace lockdowny doviedli Číňanov, ktorí majú obavy o svoje práva, do ulíc. V krajine nie je ideálna ani zaočkovanosť, prezident Si Ťin-pching totiž odmieta vakcíny zo Západu. Ako to vyzerá v Číne? Zhrnuli sme pre vás všetko, čo potrebujete vedieť o napätej situácii na východe.
Rok tragédií s nulovým covidom
Protestujúci vinia za zbytočné úmrtia ľudí práve lockdowny. Hnev, ktorý vyvolali následky nulového covidu, sa hromadil už niekoľko mesiacov po úmrtiach a utrpení, ktorým sa podľa ľudí dalo predísť, píše BBC. Tu je niekoľko príkladov tragédií:
- Smrteľný požiar v Urumči, v meste v západnom regióne Sin-ťiang, na ktoré sa od augusta vzťahujú obmedzenia týkajúce sa covidu, bol spúšťačom päťdňových protestov. Hoci štátne médiá trvali na tom, že ľudia v bytovom dome, kde vypukol požiar, mohli zo svojich bytov utiecť, mnohí sa domnievajú, že k úmrtiam prispeli práve covidové opatrenia.
- Začiatkom novembra jedna rodina z mesta Čeng-čou povedala, že ich dieťa zomrelo, pretože záchranku zdržali covidové obmedzenia.
- V septembri obyvatelia Čcheng-tu nemohli opustiť svoje domovy počas zemetrasenia s magnitúdou 6,6, pri ktorom zahynulo 65 ľudí.
- V septembri v meste Kuej-čou havaroval autobus, ktorý prevážal obyvateľov do povinného karanténneho centra, pričom zahynulo 27 cestujúcich.
- V októbri zomrelo v Che-nane 14-ročné dievča, ktoré muselo ísť do karantény po tom, čo dostalo horúčku. Podľa jej otca nedostalo liečbu v štátnej karanténe.
- Počas aprílovej karantény v Šanghaji sa ľudia sťažovali na nedostatok jedla a náročné podmienky, ktorým čelili starší ľudia, pretože ich násilne previezli do karanténnych centier.
Čínsky prezident naznačil, že vláda by mohla zmierniť prísne opatrenia proti šíreniu covidu
Čo je to revolúcia bielych papierov?
Predmet, ktorý symbolizuje celé protestné hnutie. V Číne je to skromný kus čistého papiera. Keď sa v nedeľu (27. novembra) večer v Šanghaji zotmelo, niektorí z tých, ktorí sa zhromaždili na vigílii, aby si pripomenuli obete požiaru v Urumči, ktorý bol katalyzátorom demonštrácií, prišli s bielymi papiermi. Podobne to bolo aj v Pekingu.
Tento trend má korene v roku 2020, keď sa konali demonštrácie v Hongkongu. Miestni obyvatelia vytiahli vtedy biele papiere na protest proti drakonickým zákonom o národnej bezpečnosti mesta. Aktivisti držali papiere nad hlavou v reakcii na to, že úrady zakázali slogany a frázy spojené s masovým protestným hnutím z roku 2019, ktoré rozohnala polícia.
Pre niektorých toto gesto nie je len umlčaním nesúhlasu, ale aj výzvou pre úrady. Akoby hovorilo: "Zatknete ma za to, že držím papier, na ktorom nie je nič napísané?" "Na papieri určite nič nebolo, ale vieme, čo symbolizuje," povedala pre BBC žena, ktorá sa pridala k protestom v Šanghaji.
Pozrite si mapu novembrových protestov naprieč Čínou.
Výrobca papiera Shanghai M&G Stationary poprel klebety, že z dôvodu národnej bezpečnosti stiahol z regálov všetok papier formátu A4. Predstavitelia M&G uviedli, že výroba a prevádzka fungovali normálne a informovali políciu o sfalšovanom dokumente, ktorý koloval online a odštartoval túto fámu.
Protesty, ktoré koncom novembra vypukli vo viacerých mestách, boli viac než len o covide. Niektorí demonštranti požadovali väčšiu slobodu prejavu alebo dokonca rezignáciu prezidenta Si Ťin-pchinga, čo sa v Číne považuje za neuveriteľný akt vzdoru. Obdobné tvrdenia sú zriedkavé a riskantné, keďže vedú k zatýkaniu a tvrdým zásahom bezpečnostných zložiek.