Zemiakový manuál: Existujú štyri typy, vyberte si ten správny na šalát či do polievky
Tento jednoduchý prehľad typov zemiakov sa vám zíde celoročne, ale pred sviatkami obzvlášť. Vďaka nemu budete presne vedieť, ktorý druh použiť na prípravu šalátu a ktorý na polievku.
Zrejme ste si všimli, že sa zemiaky označujú písmenami A, B, C a D. Pritom každé z nich predstavuje odlišný typ zemiakov, a teda aj rozličné použitie.
Typ A
Druhé najčastejšie nakupované zemiaky sú práve z áčkovej kategórie. Nejde o to, že by toto písmeno predstavovalo najlepšiu kvalitu, ale skôr o to, že tento druh je vhodný do šalátov aj ako samostatná príloha. Ide o veľmi pevné zemiaky, ktoré sa nerozvaria a nerozpadnú.
Typ B
Béčkové zemiaky sú najviac nakupované práve pre ich univerzálnosť. Tento druh je vhodný do polievok, šalátov, ako samostatná príloha aj na pečenie. Zemiaky typu B sa vyznačujú polomúčnatou konzistenciou, ktorá je hrubá, ale na chuť zároveň jemná.
Typ C
Keďže v prípade céčkových zemiakov ide o múčnatý druh, sú vhodné na prípravu kaše aj na ďalšie spracovanie v podobe cesta. Po tomto type siahnite aj vtedy, ak sa chystáte pripravovať gule na slano či na sladko alebo placky.
Typ D
Posledný druh zemiakov sa málokedy nachádza na pultoch potravín, pretože sa využíva skôr na kŕmenie hospodárskych zvierat. Déčkové zemiaky sa totiž veľmi rýchlo rozvaria a rozpadnú, takže v kuchyni by boli prakticky nevyužiteľné.