Západ posiela Ukrajine generátory, aby jej pomohol s dodávkami elektriny
Západné krajiny a humanitárne organizácie posielajú na Ukrajinu desiatky generátorov. Miliónom Ukrajincov, ktorí čelia ruským útokom na kritickú infraštruktúru a s nimi spojenými výpadkami dodávok energie, tak chcú pomôcť zaistiť teplo a energiu v zimných mesiacoch.
Francúzsko v piatok oznámilo, že vyslalo na Ukrajinu 100 vysoko výkonných generátorov. Americká vládna agentúra pre humanitárnu pomoc USAID poskytla Ukrajincom 80 generátorov a celkom ich krajine podľa ruskojazyčnej BBC sľúbila 1600.
"Ukrajina sa stáva stále chladnejšou, bez elektriny, bez stálych dodávok vody a bez vykurovania," povedal v piatok Jens Laerke, hovorca Úradu OSN pre koordináciu humanitárnych záležitostí (OCHA) podľa agentúry AP. Dodal, že úrad s ďalšími partnermi posiela na Ukrajinu stovky generátorov, ktoré majú pomôcť krajine udržať obyvateľov v teple a poskytovať im základné služby, napríklad lekársku starostlivosť. Generátory do nemocníc posiela Svetová zdravotnícka organizácia (WHO).
Francúzska ministerka zahraničia Catherine Colonnaová dnes oznámila, že Paríž poslala na Ukrajinu stovku generátorov, z ktorých každý môže plne zásobovať elektrinou niekoľko desiatok bytov alebo domov. Moskvu zároveň obvinila z toho, že zimu využíva ako zbraň.
Generátory nádeje
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová po dnešnom telefonáte s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským podľa agentúry Reuters oznámila, že Európska únia zintenzívni úsilie v poskytovaní pomoci Ukrajine pri obnovovaní a udržaní dodávok elektriny a tepla. EÚ podľa nej poskytne cez niektoré krajiny alebo rezervy Európskej komisie cez 200 transformátorov a 40 vysoko výkonných generátorov. "Každý z týchto generátorov môže zaistiť nepretržité napájanie malej až stredne veľkej nemocnice," uviedla von der Leyenová.
Agentúra Ukrinform už na začiatku novembra napísala, že 17 štátov EÚ sa pripojilo k pomoci ťažko poškodenému ukrajinskému energetickému sektoru a posiela do krajiny v rámci Mechanizmu civilnej ochrany EÚ 500 generátorov elektrickej energie. Konkrétne ide o Slovinsko, Slovensko, Írsko, Rakúsko, Švédsko, Španielsko, Nemecko, Taliansko, Dánsko, Fínsko, Estónsko, Belgicko, Bulharsko, Luxembursko, Cyprus, Poľsko a Francúzsko.
V Európe tiež vznikla iniciatíva "Generátory nádeje", do ktorej sa má zapojiť cez 200 európskych miest v 38 krajinách, ktoré sú vyzvané, aby poskytli Ukrajine generátory na zabezpečenie chodu potrebných zariadení, ako sú nemocnice, školy, vodárne, strediská pomoci alebo kryty. Podľa starostu Florencie Daria Nardelly by ich mohla Ukrajina získať cez tento program stovky.
O podobnej pomoci Ukrajine rozhodli tento týždeň zastupitelia Prahy, ktorá pošle do Kyjeva a Mykolajivu 626 naftových ohrievačov a 18 elektrocentrál z majetku Správy služieb hlavného mesta Prahy. "V súčasnosti sa rieši spôsob prepravy," povedal primátor Zdeněk Hřib. Dodal, že vybavenie zaberá 350 europaliet.
Generátory síce môžu poskytnúť len malé množstvo energie, ktorú bude Ukrajina potrebovať v zimných mesiacoch, ale už teraz je zrejmá úľava, uviedla AP. Hukot týchto zariadení sa na Ukrajine stáva bežným. Generátory tiež pomáhajú niektorým obchodom a kaviarňam, aby zostali otvorené aj počas výpadkov dodávok elektriny, a udržujú tak zdanie normálnosti, napísala AP.