Bratislavské satelity má preťať nová cesta, ľudia ju nechcú a búria sa. Obávajú sa o les
Posledný les východne od Bratislavy plánujú vyrúbať kvôli novej ceste - tangente. Obyvatelia Ivanky pri Dunaji a Zálesia sa obávajú, že jej bude musieť ustúpiť zeleň, ktorá je biokoridorom divých zvierat a z domov budú mať výhľad na kamióny jazdiace do logistických parkov. Nesúhlas s tangentou už vyjadrili starostovia, zastupiteľstvá obcí a tiež občania petíciou. Napriek tomu cesta stále zostáva v územnom pláne Bratislavského samosprávneho kraja.
Výstavba cestnej komunikácie by zasiahla aj Ivančanov. "Trasovanie tangenty (tak ako je v Návrhu zmien a doplnkov č. 2 – Územného plánu regiónu Bratislavský samosprávny kraj) by v prvom rade zasiahlo obyvateľov lokality Dombale I. a II., ktoré sú určené ÚP obce na zastavanie, a potom lokality v blízkosti Beňovho hája a Štrkovky," priblížil pre ta3 v januári starosta Ivanky pri Dunaji Vladimír Letenay.
V rámci svojich pripomienok Ivanka rozdelila tangentu na päť úsekov. Jezuitský les medzi Zálesím a Ivankou by pretínal úsek T4, ktorý je pre vedenie obce neprijateľný. "V úseku T4 medzi navrhovanou MÚK (pozn. red. mimoúrovňovou križovatkou) na ceste III./1041 a MÚK na D4 obec s navrhovanou časťou tangenty, ktorá prechádza cez lokalitu lesa (Beňov háj) v blízkosti jazera Štrkovka zásadne nesúhlasí a žiada ju vyňať z Návrhu ZaD č. 2, ako aj z aktuálne platného ÚPN-R BSK v znení ZaD č. 1," uvádza obec v stanovisku.
Ivanka pri Dunaji už BSK svoje pripomienky zaslala a vyjadrila v nich aj nesúhlas so zmenou kategorizácie cesty III. triedy na cestu II. triedy.
Čo na to jezuiti
Vlastníkom lesa je podľa katastrálnej mapy jezuitský rád. Ako uviedol pre ta3 Martin Halčák zo Spoločnosti Ježišovej, myšlienku prepojenia cesty Bratislava-Senec s cestou Ivanka-Zálesie im prvý raz predstavili ešte v 90. rokoch. Ako potvrdil, o zmenách z roku 2013 a 2014 boli informovaní. "Tento zámer je nám teda známy už dlhšie, avšak vždy len vo forme dlhodobého zámeru, bez podrobnejšej diskusie o detailoch trasovania. V tejto otázke sme boli informovaní, že bude predmetom budúcej diskusie," doplnil.
Podľa Halčáka je Spoločnosť Ježišova ochotná výstavbu nových ciest akceptovať, ak sa ukáže ich celospoločenský záujem za predpokladu, že budú akceptované ich pripomienky, ktoré minimalizujú narušenie lokalít v ich vlastníctve.
Ako ďalej uviedol, zábor pozemkov ich neteší. V otázke "či modrý, alebo červený variant" sa jezuiti zhodujú so stanoviskom obce Ivanka pri Dunaji. "Rešpektujeme stanovisko obce Ivanka pri Dunaji, ktorú pokladáme za svojho dlhodobého partnera pri využívaní našich pozemkov v tejto obci, pre ktorú je modrý variant neprijateľný. Podporujeme aj väčšinu ostatných pripomienok obce, napr. vo veci trasovania tangenty na styku katastrov Ivanka pri Dunaji a Bernolákovo," uzavrel Halčák.
Les si nedajú
Časté využívanie lesíka miestnymi naznačuje aj vyšľapaný kľukatý chodník. Na prechádzku tam svoje deti pravidelne bráva aj Katarína. V roku 2020 sa rozhodli s partiou známych zakročiť a zatlačiť na zastupiteľstvá Zálesia, Ivanky pri Dunaji a Bernolákova. Petíciu Za zachovanie lesa podpísalo vyše 3100 ľudí. Poslanci a starostovia dotknutých obcí vydali po tom, ako sa rozbehla petícia, spoločné stanovisko a v Ivanke pri Dunaji a Zálesí ho odobrili aj zastupiteľstvá s jasným znení - tangentu nechcú.
To, že by tangenta medzi obcami zmenila Zálesie, potvrdila aj starostka Zálesia Martina Dobrovodská. Postavená cesta by podľa jej slov priniesla splodiny, hluk, odrezala by ich od spoločného životného priestoru. "Momentálne je pre mňa a starostov okolitých obcí prijateľná len varianta obchvatu Zálesia a Malinova cez kataster Bernolákova, Novej Dedinky a Tomášova. Variantu pripravili starostovia. Uvidíme, či po prerokovaní v jednotlivých obciach bude naďalej v hre. Napriek tomu nie som zástancom toho, aby to bola II. trieda," uviedla ešte v decembri pre ta3 Dobrovodská.
Máš dobrý tip na reportáž?
Stiahni appku a pošli video zaujimavých udalostí z tvojho regiónu.
Zistiť viac