Moskva sa pokúsila do Británie poslať vyše sto ľudí, ktorých Londýn označil za špiónov
Londýn za posledné štyri roky zabránil viac ako stovke pokusov Moskvy vyslať do Británie ľudí, ktorých Londýn považuje za špiónov. Iránske tajné služby sa zase najmenej v desiatich prípadoch pokúsili o únos alebo vraždu britských občanov alebo ľudí žijúcich v Británii, ktorých považovali za hrozbu pre Teherán. Vo svojej výročnej správe o bezpečnostných hrozbách to dnes uviedol šéf britskej rozviedky MI5 Ken McCallum. Informovala o tom agentúra Reuters a denník The Guardian .
Najväčšiu hrozbu pre Britániu predstavuje Rusko, Čína a Irán, ktoré pri presadzovaní svojich záujmov používajú nátlak, zastrašovanie a násilie, uviedol šéf britskej rozviedky. McCallum tiež varoval, že tieto tri krajiny by si navzájom mohli pomáhať, čo by "znásobilo ich silu".
Špionážne schopnosti Ruska utrpeli od začiatku vojny na Ukrajine "významnú strategickú ranu". Západné krajiny v rámci protiruských sankcií vyhostili 400 zamestnancov ruských ambasád, z toho 23 ich muselo odísť z Británie. Od útoku nervovo paralytickou látkou novičok v anglickom Salisbury na bývalého ruského dvojitého agenta Sergeja Skripala v roku 2018 Londýn z dôvodu národnej bezpečnosti "zamietol viac ako 100 žiadostí o diplomatické víza", povedal McCallum.
Moskva bez akýchkoľvek dôkazov vydáva "zmesné vyhlásenia" o britských aktivitách, medzi ktoré šéf MI5 radí aj obvinenia z nedávnej sabotáže na plynovody Nord Stream na dne Baltského mora. Londýn už predtým toto obvinenie označil za klamlivé. "Británia musí byť pripravená na ruskú agresiu v nasledujúcich rokoch," dodal šéf MI5.
Iránsky režim podľa McCalluma od januára čelí väčšiemu tlaku ako kedykoľvek predtým a iránske "agresívne tajné služby" boli veľmi aktívne aj v Británii. V Iráne vypukli masové protesty v polovici septembra po úmrtí 22-ročnej Mahsy Amíníovej, ktorú zatkla mravnostná polícia, údajne preto, že nemala správne nasadený hidžáb. Minulý týždeň si britské ministerstvo zahraničia predvolalo šéfa iránskej diplomatickej misie v Londýne kvôli údajnému vyhrážaniu sa novinárom v Británii zo strany iránskych bezpečnostných služieb.
Čína má podľa šéfa britskej rozviedky dlhodobý plán, ktorý stojí najmä na snahe zastrašiť čínsku diaspóru v zahraničí a zmeniť celkové pravidlá diplomacie. "Snaží sa získať pre spoluprácu a ovplyvňovať nielen prominentných poslancov naprieč politickým spektrom, ale aj ľudí na začiatku kariéry vo verejnom živote" a postupne si ich zaviazať, myslí si McCallum.
Od roku 2017 rozviedka zabránila 37 pokusom o útok, ktoré boli v pokročilej fáze príprav, z toho osem vlani. Tri štvrtiny útokov chystali islamskí extrémisti, zvyšnú štvrtinu pripravovali ľudia vedení krajne pravicovou ideológiou, uviedol McCallum.