Oklamala Tesla investorov? Muskovi priznala rekordnú odmenu, akcionár ju žaluje
Odmena v rekordnom objeme 56 miliárd dolárov, ktorú v roku 2018 priznala svojmu šéfovi Elonovi Muskovi americká automobilka Tesla, smeruje na súd. Napadol ju jeden z akcionárov, ktorý súd žiada, aby odmenu anuloval. Informuje o tom stanica BBC. Odmena je rozvrhnutá do viacerých častí a viac rokov, či bude nakoniec priznaná v uvedenej výške, to záleží na tom, či Musk splní stanovené výkonnostné ciele.

Žaloba uvádza, že Tesla investorov oklamala, pretože naznačovala, že splnenie stanovených cieľov je veľmi ťažké, zatiaľ čo v skutočnosti to tak podľa žaloby nie je. Medzi výkonnostnými cieľmi, ktoré je nutné splniť, je napríklad určitá ziskovosť firmy a cena jej akcií na burze.
Musk je v súčasnej dobe najbohatším človekom sveta, podľa indexu miliardárov agentúry Bloomberg sa hodnota jeho majetku teraz pohybuje okolo 185 miliárd USD. Veľká časť je ale viazaná na jeho podiel v Tesle. Musk by mal v stredu pred súdom vysvetliť, prečo je stanovená odmena v poriadku. Verdikt ale nemusí byť známy aj niekoľko mesiacov.
Keď Tesla pred štyrmi rokmi plán vyplatenia výkonnostnej odmeny predložila, vyvolala tým značnú pozornosť verejnosti. Niekoľko poradných skupín akcionárov odporučilo hlasovať proti plánu, pretože je podľa nich až príliš štedrý. Podľa nedávnych výpočtov výskumnej spoločnosti Equilar je odmena pre Muska šesťkrát vyššia ako odmena dvoch stoviek generálnych riaditeľov najväčších amerických firiem dohromady za minulý rok.
V roku 2018 čelila Tesla mnohým problémom a spotrebovávala značné objemy peňazí. Vtedy sa snažila urýchliť zavádzanie sedanu Tesla, ktorý mal firmu uviesť na širší trh.
Schválenie odmeny, ktoré Muskovi umožnilo nakúpiť akcie Tesly s veľkou zľavou, pokiaľ firma splní stanovené ciele, bolo vnímané ako vyjadrenie dôvery v Muska. Člen správnej rady Tesly Ira Ehrenpreis v pondelok na súde povedal, že cieľom navrhnutej odmeny bolo udržať Muska v spoločnosti Tesla, aby neodchádzal za inými aktivitami.
Navrhnutú odmenu podporilo viac ako 70 percent akcionárov Tesly. Žaloba však uvádza, že mnohé z týchto akcií patrili ľuďom úzko spätým s Muskom.
Žalobu podal Richard Tornetta, čo je menšinový akcionár, ktorý podniká v predaji autodielov pre stereo systémy. Tornetta tiež tvrdí, že Tesla oklamala verejnosť, keď naznačovala, že stanovené výkonnostné ciele je ťažké splniť, zatiaľ čo v skutočnosti Tesla vždy očakávala, že ich splní.
Na súdny proces dohliada sudca, ktorý mal na starosti spor medzi Muskom a spoločnosťou Twitter. Tento spor skončil ešte pred začatím súdneho konania, keď Musk pristúpil na to, že tohto prevádzkovateľa rovnomennej sociálnej siete kúpi za 44 miliárd dolárov, ako pôvodne sľúbil. Analytici tvrdia, že Muskove šance na víťazstvo v terajšom súdnom spore sú väčšie.
Správne rady majú pri stanovovaní odmien široké právomoci, hoci sú na ne kladené vyššie nároky, pokiaľ ide o človeka, ktorý je významným akcionárom firmy. V žalobe sa uvádza, že vedenie Tesly bolo príliš úzko späté s Muskom, než aby mohlo byť považované za nezávislé. V správnej rade totiž boli Muskovi priatelia a jeho brat.