Top udalosti týždňa: Američania v boji o demokraciu, Ukrajinci o Cherson. Svetoví lídri diskutovali o budúcnosti

13.11.2022 17:23

Ukrajinskému národu sa po dlhom čase podarilo ovládnuť a znovu získať kontrolu nad mestom Cherson. Slovenská vláda prijala riešenia energetickej krízy. V Egypte sa stretli lídri svetových krajín na 27. Konferencii zmluvných strán (COP) dohovoru o klíme. Pripomenuli sme si úmrtia hrdinov. Taký bol druhý týždeň predposledného mesiaca v roku.

Top udalosti týždňa: Američania v boji o demokraciu, Ukrajinci o Cherson. Svetoví lídri diskutovali o budúcnosti
Foto: TASR/Michal Svítok

Oslobodený Cherson 

V piatok 11. novembra ruské ministerstvo obrany oznámilo, že dokončilo stiahnutie svojich síl z pravého brehu rieky Dneper, na ktorom leží mesto Cherson. Následne sa do mesta dostali prví ukrajinskí vojaci a miestni ľudia začali oslavovať.

"Dnes je historický deň. Berieme si Cherson späť... Momentálne sú naši obrancovia na okraji mesta. (Naše) špeciálne jednotky sú však už v meste," napísal ukrajinský prezident Zelenskyj v piatok na Telegrame. Na sociálnej sieti Facebook zároveň zverejnil video, na ktorom sa ukrajinské jednotky schádzajú s obyvateľmi mesta. 

V uliciach zavládla eufória, opísal spravodajca americkej televíznej stanice CNN, ktorý bol v sobotu jedným z prvých západných novinárov v meste. "Sme slobodní, nie sme otroci, sme Ukrajinci," povedala reportérovi Nicovi Robertsonovi jedna z miestnych žien, Olga. Na hlavnom chersonskom námestí niektorí spievali ukrajinskú hymnu, zatiaľ čo druhí skandovali Sláva Ukrajine.

Zelenskyj v sobotu 12. novembra večer potvrdil, že ukrajinská armáda ovláda už viac ako 60 lokalít v oslobodenej časti Chersonskej oblasti. Informoval, že ruské jednotky "pred útekom zničili všetku kritickú infraštruktúru"

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov povedal, že Kremeľ nepovažuje ústup z Chersonu za ponižujúci. Stiahnutie ruských jednotiek na ľavý breh rieky Dneper podľa neho nijako nemení štatút Chersonskej oblasti, ktorá zostáva subjektom Ruskej federácie.

Pomoc domácej ekonomike 

Tripartita sa v pondelok 7. novembra dohodla na pomoci energeticky náročným podnikom v súvislosti so zvýšenými cenami energií. Premiér Heger to oznámil počas rokovania Hospodárskej a sociálnej rady SR. Na tento rok by táto podpora mala predstavovať sumu 40 miliónov eur. Minister práce Milan Krajniak (Sme rodina) ozrejmil, že pomoc energeticky náročným podnikom znamená istotu pre približne 50.000 zamestnancov, ktorí pracujú v takýchto podnikoch.

Plénum Národnej rady SR v utorok 8. novembra schválilo novelu zákona o prídavku na dieťa, ktorú predložili poslanci koaličnej Sme rodina. Prídavok na dieťa sa zvýši na 60 eur mesačne. Opätovne sa tiež zavedie jednorazové zvýšenie prídavku v sume 110 eur pre deti pri nástupe do prvého ročníka základnej školy.  Vláda tiež schválila zmenu v dávkach na zabezpečenie základných životných podmienok pre ľudí v hmotnej núdzi. 

COP27 v Egypte 

Počas druhého novembrového týždňa prebiehala v Egypte v poradí 27. Konferencia zmluvných strán (COP) Rámcového dohovoru OSN o zmene klímy (UNFCCC), ktorá potrvá v Šarm aš-Šajchu do 18. novembra.

Svet sa v dôsledku globálneho otepľovania rúti do "klimatického pekla", uviedol na summite generálny tajomník OSN António Guterres. Varoval, že ľudstvo bude buď spolupracovať v boji proti zmene klímy, alebo zahynie.  

Prezidentka Zuzana Čaputová vyhlásila, že Slovensko sa v Egypte pripojí k celosvetovému záväzku znižovať emisie metánu (Global Methane Pledge Initiative). Povedala tiež, že vďaka dekarbonizácii ekonomiky sa do roku 2030 znížia slovenské priemyselné emisie oxidu uhličitého o viac ako 40 percent. 

Prezidentka upozornila zhromaždených svetových lídrov, že je potrebné rýchlejšie napredovať smerom k čistej energii a obnoviteľným zdrojom energie vrátane geotermálnej. Klimatická kríza podľa jej slov nepočká, kým sa vyrieši energetická kríza. Krátkozraké riešenia, ako je prechod zo zemného plynu na uhlie, deštrukciu planéty Zem len urýchlia.

Článok pokračuje na ďalšej strane
Strana 1 / 3 Ďalšia strana
zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok