Futbalový sviatok začína. Všetko, čo potrebujete vedieť o MS 2022 v Katare
V poradí 22. majstrovstvá sveta vo futbale sa v Katare odštartovali otváracím zápasom už dnes 20. novembra. V prvom zápase si zmerali sily domáci Katar a Ekvádor. Jedna z najväčších športových udalostí planéty vyvrcholí finálovým zápasom 18. decembra. Ktoré tímy sa na šampionáte predstavia? Aké je zloženie základných skupín? Pripravili sme pre vás súhrn toho najdôležitejšieho, čo potrebujete o futbalovom sviatku v exotickej krajine vedieť.
Turnaj sprevádzajú kontroverzie
K rozhodnutiu prideliť organizáciu MS 2022 Kataru došlo ešte v roku 2010. Vyvolalo to vlnu odporu a kontroverzie, ktorá trvá dodnes. V čase pridelenia organizácie bol Katar v rebríčku FIFA na 113. mieste a nikdy sa mu nepodarilo kvalifikovať na záverečný turnaj. Rozhodnutie sprevádzajú obvinenia z korupcie, ktoré "vrhajú dlhý, temný tieň na zástupcov FIFA aj na samotný turnaj," píše GQ.
Bývalý hviezdny anglický futbalista Gary Lineker, ktorý dnes pracuje ako televízny komentátor, v rozhovore v roku 2014 povedal: "Je mi z toho zle, z celej tej záležitosti s FIFA. Korupcia na najvyššej úrovni je nepríjemná. Aj Sepp Blatter (bývalý prezident FIFA, pozn. red.) to tak dlho viedol ako diktatúru a prišiel s toľkými nezmyslami." Samotný Blatter pridelenie šampionátu Kataru najprv podporoval, no neskôr to označil za chybu.
Katar je krajinou, ktorá nemá bohatú futbalovú tradíciu, a v čase pridelenia šampionátu nemala vybudovanú infraštruktúru, ktorá by dokázala zvládnuť takéto podujatie. Pre potreby majstrovstiev vzniklo v Katare až sedem z ôsmich štadiónov.
Príprava šampionátu si vyžadovala mimoriadne množstvo pracovníkov. Vyše 90 % pracovnej sily v Katare tvorili migranti, píše Amnesty International. Ide zhruba o 1,7 milióna ľudí. Podľa tejto ľudskoprávnej organizácie boli migranti z Bangladéša, Nepálu či Indie, ktorí na štadiónoch pracovali, zneužívaní a vykorisťovaní.
"Niektorí sú vystavení núteným prácam. Nemôžu zmeniť prácu, nemôžu opustiť krajinu a na výplatu často čakajú mesiace. Medzitým sa FIFA, jej sponzori a stavebné spoločnosti chystajú z turnaja zinkasovať obrovské finančné zisky," napísala Amnesty International. Odhaduje sa, že počas výstavby štadiónov zahynulo vyše 6700 robotníkov, napísal začiatkom novembra španielsky denník Marca.
Problémom sú aj práva LGBTI+ menšín v krajine. Vzťahy medzi ľuďmi rovnakého pohlavia sú v Katare nelegálne a môžu sa trestať väzením po dobu až siedmich rokov, či dokonca smrťou ukameňovaním, píše BBC.