ROZHOVOR: Veriaci minister školstva? Obavy by v nás mali vyvolávať iné veci, hovorí Hipš
V politike už nie je aktívny viac ako rok. Bývalý predseda SPOLU-OD a expert na školstvo Juraj Hipš hovorí, že v strane by mali sami vyhodnotiť, čo to znamená, ak jej predseda neobháji svoj post ani v malom okresnom meste. V rozhovore pre ta3 opísal, aké má očakávania od novozvoleného banskobystrického župana Ondreja Luntera, ale aj to, prečo nové tablety ani nábytok neposunú slovenské školstvo vpred.
Očakávania od Luntera
V Spojených regionálnych voľbách 2022 sa na posty predsedov krajov nedostali kandidáti od kotlebovcov ani uhríkovcov. V Banskej Bystrici bude županom Ondrej Lunter. Na Facebooku ste napísali, že sa s deťmi po prázdninách v Bratislave môžete vrátiť domov bez strachu, ktorý ste zažili pred deviatimi rokmi. Aké očakávania máte od budúce župana Luntera?
Nulovú toleranciu voči fašistom a extrémistom. Práve v našom kraji až tretina kandidátov bola z tohto spektra. S týmito ľuďmi nemožno spolupracovať ani im akýmkoľvek spôsobom dodávať legitimitu. Verím, že Ondrej v tomto ostane konzistentný. Veľmi si prajem, aby kraj premyslene pomáhal strednému školstvu, keďže je ich zriaďovateľom. V tejto oblasti aj rád pomôžem, keďže mi záleží na tom, aké školy máme v našom kraji. A verím, že sa podarí viac rozvinúť ekoturizmus, v ktorom vidím veľký potenciál.
Strana Spolu postavila do Spojených regionálnych volieb vyše 330 kandidátov. V Hlohovci napríklad neobhájil post primátora Miroslav Kollár, Katarína Macháčková si v Prievidzi svoj post, naopak, udržala. Ste s volebným výsledkom Spolu spokojný?
Ja už viac ako rok nie som aktívny v Spolu ani v žiadnej inej strane. Je na členoch a členkách strany, aby si na sneme vyhodnotili, čo to pre stranu znamená, ak predseda neobháji svoj post ani v malom okresnom meste.
Vo voľbách v roku 2020 ste kandidovali pod koalíciou Progresívne Slovensko/Spolu. Vašou ambíciou ešte ako predsedu Spolu bolo spojiť sa s PS. Prečo o to napokon nebol záujem?
Presviedčal som členov, že jedinou rozumnou cestou je spájanie. Pomôže to strane, ale hlavne krajine. Žiaľ, pre väčšinu bolo dôležitejšie mať vlastnú stranu, aj keď preferenčne bezvýznamnú. To je častý jav na slovenskej politickej scéne. Ja som sa na tomto príbehu nechcel podieľať. Mnohí schopní ľudia vrátane europoslanca Michala Wiezika alebo Erika Baláža zo strany odišli a angažujú sa v PS alebo sú mimo politiky.
Politická situácia naznačuje, že na Slovensku zrejme dôjde k predčasným voľbám. Plánujete kandidovať?
Vo svojom krátkom pôsobení v politike som sa naučil, že nikdy nemám hovoriť nikdy :) V tejto chvíli ale o tom neuvažujem.