Pápež sa počas návštevy Bahrajnu kriticky vyjadril k zastaranému deleniu sveta na Západ a Východ
Pápež František vo štvrtok kritizoval politiku rozdeľovania sveta na Východ a Západ a obnovu už prekonaných politických konceptov. Na medzinárodnej konferencii v Bahrajne vyzval k jednote a dialógu.
Pápež priletel do blízkovýchodnej ostrovnej krajiny vo štvrtok na akciu zvanú Bahrajnské fórum pre dialóg: Východ a Západ pre humánne spolužitie, ktorá má prispieť k dialógu medzi moslimami a kresťanmi. František je prvý pápež, ktorý sa vydal do Bahrajnu, v oblasti bol ale už roku 2019, keď zavítal do Spojených arabských emirátov.
"Mocnosti sa zameriavajú na boj o vlastné záujmy, siahajú k zastaranej rétorike, rozdeľujú si zóny vplyvu a vytvárajú nepriateľské bloky," povedal pápež pred tisíckou účastníkov konferencie, medzi ktorými boli politici a náboženskí predstavitelia.
Logika vytvárania táborov sa podľa Františka prejavuje najzreteľnejšie ako delenie sveta na Západ a Východ. "Uprostred obviňovania, hrozieb a odsudzovania sa trvalo ocitáme na vratkom brehu a bojíme sa, že sa utopíme. Namiesto toho, aby sme sa o seba navzájom starali, hráme sa s raketami a bombami, so zbraňami, ktoré vedú k plaču a zabíjaniu," popísal pápež súčasnú situáciu. Agentúra AFP poznamenala, že ide o narážku na situáciu na Ukrajine. Pápež patrí ku kritikom ruskej invázie.
V piatok sa vyslovil aj proti "despotizmu, imperializmu, nacionalizmu a populizmu". Povedal, že v globalizovanom svete sa dá pokročiť, jedine keď sa ľudia spoja.
Kardinál Pietro Parolin, ktorý sa v septembri zišiel s ruským ministrom zahraničia Sergejom Lavrovom, na okraj bahrajnského rokovania povedal pred novinármi, že v rokovaní s Moskvou sa objavujú "malé známky" pokroku. "Všetky snahy o mier sú dobré, je dôležité, že konáme a že takéto snahy nebudú zneužité na iné účely," povedal kardinál.
V piatok má František viesť modlitbu v katedrále Panny Márie z Arábie a bude rokovať s členmi moslimskej rady starších.
V prevažne moslimskom Bahrajne žije zhruba 1,7 milióna ľudí a ku kresťanstvu sa tam podľa odhadu Vatikánu hlási 80-tisíc osôb. Katedrála Panny Márie z Arábie stojí v Aválí v centre Bahrajnu a má kapacitu 2300 miest. Je najväčším katolíckym svätostánkom v regióne a je určená nielen pre kresťanov z Bahrajnu, ale aj pre ostatných z celého Arabského polostrova. V Kuvajte je ich údajne 350-tisíc, v Katare cez 200-tisíc, v Saudskej Arábii podľa odhadov možno milión. Ide hlavne o zahraničných robotníkov pochádzajúcich najmä z Ázie. Mnohí sú z Filipín, Srí Lanky, Bangladéša alebo Pakistanu a Indie.