Ukrajinka sa vydá za kamaráta, ktorý je homosexuál. Aká doba, taká nevesta, povedala
Tridsaťtriročná Leda Kosmačevská z Kyjeva na sociálnych sieťach oznámila, že prijala ponuku na sobáš. Vydá sa za kamaráta, ktorý teraz slúži v ukrajinskej armáde a ktorý už 15 rokov žije so svojim partnerom. "Stanem sa vojakovou manželkou. Nie preto, že ho milujem, ale pretože prezident mojej krajiny ešte nereagoval na prosbu verejnosti, podpisujúcu sa pod petíciu o homosexuálnych sobášoch," uviedla.
Prípad zaujal nielen niektoré ukrajinské médiá, ale aj stanicu BBC či ruský server Meduza, pôsobiaci v lotyšskom exile.
Pod petíciu žiadajúcu, aby prezident Volodymyr Zelenskyj povolil sobáše osôb rovnakého pohlavia, sa do leta podpísalo 25.000 ľudí, čo je dostatočný počet na posúdenie požiadavky. Ale v tomto prípade vec ustrnula. Zelenskyj sa vyjadril, že počas vojny nebudú také sobáše povolené, ale vláda má alternatívu v podobe registrovaného partnerstva. Medzitým uplynulo päť mesiacov a nie sú vidieť žiadne kroky v tomto smere, napísala BBC na webe svoje ruské redakcie.
Kosmačevská vysvetlila, že jej kamarát sa krátko po ruskej invázii z 24. februára prihlásil ako dobrovoľník do armády. V najbližšej dobe by ho mali poslať na obzvlášť nebezpečný frontový úsek. Kvôli tomu sa vojak rozhodol, že sa musí oženiť. Partneri totiž nie sú v očiach úradov príbuzní, a preto partnera nepustia za milovaným človekom ani na jednotku intenzívnej starostlivosti, ani do márnice, ani mu neoznámia, že jeho partner bol zajatý. Pokiaľ by došlo k najhoršiemu, partner nebude smieť identifikovať telo či zdediť pozostalosť. K tomu sú oprávnení len blízki príbuzní alebo manželka.
Kozmačevská hovorí, že v najhoršom prípade prevezme zodpovednosť za vyhľadanie, rozpoznanie a pochovanie tela. "Keď to bude treba, poviem lekárovi, že si muž prial byť darcom orgánov. Neobrátim sa na kňaza, pretože muž si to neprial."
Pomôže ho identifikovať
Kamarát sa podľa Kosmačevskej najviac bojí toho, že bude nezvestný, zmizne ako nezvestný bez stopy a nikto sa nedozvie, čo sa s ním stalo. Pripustila, že vo vojne sa stáva, že mŕtveho možno identifikovať len na základe častí tela. Často ich dokáže rozpoznať len partner, hoci v ukrajinskom práve sa také svedectvo nepokladá za dostatočné. Ako manželka bude v takom prípade "sprievodcom", ktorý dokáže priviesť kamarátovho partnera do márnice.
Kozmačevská tvrdí, že nie je žiadnou aktivistkou komunity sexuálnych menšín (LGBT), nikdy sa nezúčastnila demonštrácií za ich rovnoprávnosť, ale nepokladá za správne, že sa partneri rovnakého pohlavia ocitajú počas vojny v bezprávnom postavení. "Je to nespravodlivé, hrozné a bolestné," vyhlásila.
Nepovažuje sa za bojovníčku za práva LGBT, ale bojuje za práva Ukrajincov a Ukrajinek: "Rozhodla som sa stať manželkou, pretože mám rada svoju krajinu a dúfam, že moja krajina má tak rada všetkých svojich občanov, aby sa o nich starala bez ohľadu na sexuálnu orientáciu."
"Ak to vyzerá ako protest, tak je to protest proti stredoveku v hlavách mnohých spoluobčanov, proti zvieracej kazajke presadzovanej krajinou, ktorá sa snaží nás zničiť," povedal ruskej redakcii BBC v narážke na ústrky a obmedzenia, ktorým čelia sexuálne menšiny v Rusku. "Je to tiež prosba k vláde, aby bránila všetkých ukrajinských občanov, aby nemuseli utekať a aby netrpeli," dodala.
"Aká doba, taká nevesta," poznamenala k snímke, na ktorej pózuje bez prstienka av prestieradle naaranžovanej ako svadobné šaty. Nechcela ale hovoriť o tom, ako celú záležitosť berie jej partner, ktorý je aj vojak.