Scholza v Pekingu privítal čínsky prezident, kancelár vyzval na kroky voči Rusku

4.11.2022 06:59

Nemecký kancelár Olaf Scholz požiadal pri návšteve Číny prezidenta Si Ťin-pchinga, aby v súvislosti s vojnou na Ukrajine využil svoj vplyv na Rusko. Obaja politici sa zhodli na neprijateľnosti jadrových hrozieb. Scholz prišiel na niekoľkohodinovú návštevu do Číny ako prvý vodca členskej krajiny Európskej únie a skupiny vyspelých štátov sveta G7 od začiatku pandémie covidu-19. Jeho cesta ale vyvolala pochybnosti v Nemecku aj inde v Európe, informujeme podľa správy stanica BBC.

Na tlačovej konferencii v Pekingu Scholz túto kritiku odmietol so slovami, že v kríze je viac ako inokedy spolu nutné konať. "Je to dobré a správne, že som dnes v Pekingu," povedal. Témou rokovaní bola aj situácia na Ukrajine. Kancelár požiadal Sia, aby využil svoj vplyv na Rusko. Vyzval tiež ruského prezidenta Vladimira Putina, aby neodmietal predĺženie dohody o vývoze obilia z Ukrajiny. "Z hladu sa nesmie robiť ďalšia zbraň," povedal Scholz. Dohoda vyprší 19. novembra.

Scholz tiež požiadal čínskeho prezidenta, aby "sa aktívne podieľal na boji proti hladu vo svete". Ako významné krajiny poskytujúce pôžičky majú podľa kancelára Nemecko a Čína mimoriadnu zodpovednosť a musia brániť ďalšiemu zadlžovaniu najchudobnejších štátov.

Si je podľa Scholza rovnako ako on názoru, že je neprijateľné hroziť jadrovými zbraňami. Ich použitím by Rusko prekročilo hranicu, akú si stanovili krajiny sveta, povedal Scholz. Čína je podľa neho "veľká krajina", ktorá má zodpovednosť za svetový mier.  Čína čelí vo svete kritike okrem iného za potláčanie ľudských práv menšín. K tomu Scholz povedal, že považuje "za dôležité povedať, že je presvedčený" o univerzálnom charaktere ľudských práv. "Tu v Číne každý vie, že eskalácia (vojny na Ukrajine) by mala následky pre nás všetkých," povedal Scholz novinárom. Zároveň zdôraznil, že použitie taktickej jadrovej zbrane je pre všetkých neprípustné. "Som rád, že sme sa aspoň na tomto zhodli," dodal.

Čínsky prezident Rusko nekritizoval

Čínsky prezident Si Ťin-pching na rokovaní s nemeckým kancelárom Olafom Scholzom povedal, že je potrebné, aby svet zamietol hrozby jadrovými zbraňami alebo ich použitie. Podľa agentúry DPA ale Rusko výslovne za inváziu na Ukrajinu nekritizoval.  Siove slová k jadrovým zbraniam a ruským hrozbám o ich použití sú podľa agentúry Kjódó pokusom vyjadriť sympatiu Európe v čase ruskej vojny proti Ukrajine. Čína je ale spojencom Moskvy a otvorenej kritiky Ruska sa strání.

Si hovoril o dobe "zmeny a nestability, v ktorej je potrebné, aby Nemecko a Čína spolupracovali a prispeli k svetovému mieru". Prezident si myslí, že pri zachovaní vzájomného rešpektu sa majú Nemecko a Čína postaviť konfrontáciu, čím podľa agentúr narážal na postoj USA voči Číne. "Politickú dôveru je ľahké zničiť, ale ťažké vybudovať," povedal Si.

Scholz sa stretol aj s čínskym premiérom 

Tlačová konferencia sa konala po Scholzovom stretnutí s premiérom Li Kche-čchiangom, pri ktorom sa diskutovalo aj o téme Taiwanu, ktorý Čína považuje za svoju súčasť. "Praktizujeme rovnako ako USA a ďalšie štáty politiku jednej Číny. Dal som jasne najavo, že akákoľvek zmena v statuse Taiwanu musí prebehnúť pokojnou cestou alebo za vzájomnej zhody," povedal Scholz.

Na rokovania o ekonomických témach povedal, že ekonomické vzťahy musia byť vzájomné a založené na princípe rovnosti. Scholz sa do Číny vydal v čase, keď je doma kritizovaný za to, že presadil čínskej štátnej rejdarskej spoločnosti majetkový vstup do terminálu v hamburskom prístave. Časť ministrov na to reagovala s rozhorčením. BBC k tomu uvádza, že nikto si nie je istý, prečo je Scholz ako bývalý hamburský starosta v tejto veci taký odhodlaný. Niektorí komentátori sa domnievajú, že jeho motívom bolo priviezť Si Ťing-pchingovi "darček".

Si Ťin-pching chce posilniť spoluprácu

Prezident Si navrhol nemeckému hosťovi posilniť spoluprácu oboch krajín na pozadí zmien a otrasov vo svete. "Čínska ľudová republika a Nemecko sú popredné veľmoci s vplyvom (na medzinárodnej scéne). V čase zmien, keď vidíme chaos, by naše krajiny mali spolupracovať ruka v ruke," povedal podľa agentúr Reuters a TASS, ktoré sa odvolávajú na čínsku televíziu.

Peking a Berlín môžu podľa čínskeho vodcu ešte viac prispieť k zachovaniu mieru a podpore rozvoja na celej Zemi. "Stačí len rešpektovať jeden druhého, odstraňovať rozpory, vymieňať si skúsenosti a spolupracovať na vzájomný prospech. A vtedy sa vektor rozvoja vzťahov medzi Čínou a Nemeckom nezmení," vyhlásil podľa TASS. Dúfa, že kancelárova návšteva posilní vzájomné pochopenie a umožňujú prehĺbiť pragmatickú spoluprácu vo všetkých oblastiach.

Kancelár podľa Reuters ocenil, že je dobré osobne sa stretnúť v napätých časoch, keď ruská invázia na Ukrajinu ohrozila svetový poriadok založený na pravidlách. Scholz podľa AFP vyjadril želanie "ďalej rozvíjať" ekonomickú spoluprácu s Čínou, a to aj "napriek rozdielnym názorom". Vyjadril tiež želanie rozvíjať spoluprácu v otázkach, ako sú klimatické zmeny, potravinová bezpečnosť či zadlženosť štátov.

Očkovanie nemeckou vakcínou 

Čína umožní cudzincom žijúcim na jej území nechať sa proti covidu-19 očkovať vakcínou nemeckej firmy BioNTech. Po piatkovom rokovaní v Číne o tom informoval nemecký kancelár Olaf Scholz. Povedal tiež, že bude presadzovať, aby Peking povolil túto vakcínu aj pre čínskych občanov. Čína doteraz očkovala iba vakcínami domácej výroby. Nemecká BioNTech spolu s americkou firmou Pfizer vyvinula vo svete široko používanú vakcínu. Stane sa podľa agentúry Reuters prvým zahraničným preparátom, ktorým sa bude v Číne môcť očkovať. Reuters napísal, že po Scholzovom oznámení stúpli akcie BioNTech o päť percent.

Naše krajiny sa "dohodli na úzkej spolupráci v boji proti pandémii. Zahŕňa to schválenie vakcíny BioNTech pre cudzincov v Číne. Je to samozrejme len prvý krok. Dúfam, že okruh ľudí, ktorí budú môcť túto vakcínu dostať, sa rozšíri až na všeobecnú dostupnosť vakcíny BioNTech," povedal kancelár na tlačovej konferencii po rokovaní s čínskym premiérom Li Kche-čchiangom.

Kontroverzná cesta 

Scholze sprevádza desiatka vrcholných manažérov veľkých nemeckých firiem, ako je Volkswagen, BMW, chemická firma BASF, farmaceutická spoločnosť Bayer alebo Deutsche Bank. Čínska ekonomika je druhá najväčšia na svete, nemecká je najsilnejšia v Európe.

Scholzova cesta do Pekingu krátko po znovuzvolení Sia do funkcie straníckeho šéfa vyvolala kontroverzie. Čínski disidenti a Svetový ujgurský kongres naňho naliehali, aby cestu zrušil. Krátko pred odchodom kancelár v denníku Frankfurter Allgemeine Zeitung oznámil nový kurz voči Číne. Je podľa neho jasné, že keď sa Čína zmení, musí sa zmeniť aj prístup sveta k nej. Počas rokovaní v Pekingu chce otvoriť aj témy, ako je ochrana ľudských práv alebo práva menšín. Scholz dal tiež najavo znepokojenie nad situáciou okolo Taiwanu a nepriamo varoval Čínu pred inváziou.

Agentúra DPA napísala, že pôjde o najkratší pobyt, aký kedy nejaký nemecký kancelár v Číne absolvoval: kvôli prísnym protikoronavírovým opatreniam platným v najľudnatejšej krajine sveta potrvá len 11 hodín.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok