Zasieva strach, no nikde vo svete ešte nevybuchla. Čo je špinavá bomba, o ktorej hovorí Rusko?
Rusko už niekoľko dní tvrdí, že Ukrajina plánuje vo vojne použiť špinavú bombu – zariadenie obsahujúce rádioaktívny materiál ako aj konvenčné výbušniny. Ukrajina obvinenia odmieta. Pozvala preto na kontrolu inšpektorov z Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE). Tá tvrdenia Ruska vyvrátila. Čo všetko vieme o špinavej bombe?
Prečo toto tvrdenie?
Inštitút pre štúdium vojny (ISW) so sídlom v USA uviedol, že ruský minister obrany sa tým "pravdepodobne snažil spomaliť alebo pozastaviť západnú vojenskú pomoc Ukrajine a možno oslabiť alianciu NATO".
Objavili sa aj špekulácie, že Rusko plánuje odpáliť špinavú bombu na Ukrajine a pripísať vinu ukrajinským silám. Išlo by o útok pod falošnou vlajkou. Mnohí vojenskí analytici však tvrdia, že Rusko nie je taký "blázon", ak vezmeme do úvahy škody, ktoré by špinavá bomba mohla spôsobiť jeho vlastným jednotkám a územiu, ktoré okupuje.
Samotný ISW však povedal, že "je nepravdepodobné, že Kremeľ pripravuje bezprostredný útok špinavou bombou pod falošnou vlajkou."
Operácia pod cudzou vlajkou? Ruské obviňovanie Kyjeva z prípravy špinavej bomby je podozrivé, tvrdí Kuleba
Použili už špinavú bombu?
K úspešnému útoku špinavou bombou zatiaľ nedošlo nikde vo svete. Avšak, niekoľko pokusov by sa našlo.
V roku 1996 nastražili povstalci z Čečenska bombu obsahujúcu dynamit a cézium-137 v moskovskom parku Izmailovo. Cézium bolo extrahované zo zariadenia na liečbu rakoviny. Bezpečnostné služby však zistili, kde sa nachádza a zneškodnili ho. V roku 1998 zase čečenská spravodajská služba našla a zneškodnila špinavú bombu, ktorá bola umiestnená v blízkosti železničnej trate v Čečensku.
V roku 2002 polícia v Chicagu zatkla Joseho Padillu, amerického občana prepojeného s al-Káidou, pre podozrenie z plánovania útoku špinavou bombou. Dostal trest odňatia slobody na 21 rokov.
O dva roky neskôr bol Dhiren Barot, britský štátny príslušník a člen al-Káidy, zatknutý v Londýne. Za plánovanie teroristických útokov v USA a Spojenom kráľovstve, ktoré by zahŕňali použitie tejto bomby, dostal 30 rokov za mrežami. Padillovi ani Barotovi sa však bomby nepodarilo nastražiť skôr, ako ich zatkli, dodal britský spravodajský portál BBC.